Euro U21 | Emil Săndoi: ”E dureros, dar eu zic că suntem în creștere ca nivel de joc”

România a fost învinsă cu 1-0 de Ucraina în cea de-a doua partidă din cadrul Campionatului European Under-21Profimedia
România a fost învinsă cu 1-0 de Ucraina în cea de-a doua partidă din cadrul Campionatului European Under-21.

Selecționerul Emil Săndoi a punctat la finalul partidei faptul că jocul tricolorilor este unul în creștere, în ciuda rezultatelor nefavorabile obținute la acest turneu final.

”E dureros, dar eu zic că suntem în creștere ca nivel de joc”

”În primele minute am avut două-trei oportunități de a înscrie, s-ar fi schimbat datele problemei. Îmi pare rău, parcă nu avem niciun pic de șansă. Am luat gol în minutul 90, dintr-o deviere până la urmă.

Ucraina a fost peste noi ca posesie, poate că a și avut ocaziile mai clare, dar și noi am avut ocazii în momente cheie ale jocului. A fost șutul lui Octavian Popescu fix înainte de deschiderea scorului”, a spus Emil Săndoi pentru TVR.

”E dureros, dar eu zic că suntem în creștere ca nivel de joc. Acum înțelegem ce înseamnă acest nivel al competiției. Neavând o campanie de calificare, nu am fost pregătiți. Am și întâlnit Spania ca prim adversar. Parcă toate au fost împotriva noastră, ați văzut și cu Screciu, l-am așteptat, astăzi a trebuit să iasă.

E incredibil, parcă toate ni se întâmplă numai nouă”, a fost concluzia selecționerului.

Întrebat de viitorul său la echipa națională U21, Săndoi a replicat: ”Nu e o problemă. Vom vedea ce se va întâmpla!”.