Euro U21: Victorii pentru Anglia și Elveția. Surpriză în meciul Germaniei

Germania U21 nu a reușit să treacă de naționala Israelului U21
Germania U21 nu a reușit să treacă de naționala Israelului U21Profimedia
A doua zi a Campionatului European U21, găzduit de România și Georgia, a programat trei partide de la ora 19. Anglia și Elveția au obținut toate cele trei puncte, în timp ce Germania nu a putut trece de naționala Israelului.

Selecționata Angliei U21 a dominat Cehia la capitolul posesie (71%-29%), însă acest lucru nu s-a concretizat într-o diferență mai mare de un gol pe tabelă până înspre finalul partidei.

Englezii au reușit să deschidă scorul la două minute după pauză, prin mijlocașul lui Aston Villa, Jacob Ramsey, naționala Cehiei având la rândul ei un număr semnificativ de ocazii.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by StatsPerform

Golul care a închis tabela a venit în minutele de prelungire ale meciului (90+4), fiind înscris de ”tunarul” Emile Smith-Rowe.

După acest succes, Anglia a preluat conducerea Grupei C, care se dispută în Georgia, profitând de pasul greșit făcut de naționala Germaniei U21.

Cu un om în plus pe teren timp de o repriză și cu două penalty-uri dictate în favoarea sa, germanii nu au putut trece de bătăioșii israelieni, care au obținut un nesperat rezultat de egalitate, 1-1.

Problemele germane s-au conturat încă din minutul 3, când starul Borussiei Dortmund, Youssoufa Moukoko a ratat lovitura de pedeapsă dictată de arbitru, pentru ca în minutul 20 Israelul să deschidă scorul prin Turgeman.

Germania a egalat rapid prin Bisseck (26), însă până la final nu a mai reușit să găsească plasa porții adverse, în ciuda unei dominații totale, care a inclus un alt penalty ratat de Ngankam în minutul 80.

În prima partidă desfășurată la Cluj, pe stadionul Constantin Rădulescu, Elveția U21 a reușit să se impună cu 2-1 în fața Norvegiei.

Nordicii au deschis scorul prin Ceide (19), însă Ndoye (36) și Imeri (56) au întors scorul în favoarea naționalei din ”țara cantoanelor”.

Elveția ocupă primul loc în Grupa D cel puțin până la disputarea blockbuster-ului dintre Franța și Italia, partidă programată tot la Cluj de la ora 21.45.