Spania și Elveția joacă pe Stadionul Giulești în sferturi de finală la Euro U21

Spania U21 -Ucraina U21 Euro2023
Spania U21 -Ucraina U21 Euro2023Profimedia
Încep sferturile de finală la Euro 2023 Under 21, turneu găzduit de România alături de Georgia. Elevii lui Emil Săndoi au ratat calificarea din grupe după o evoluție dezastruoasă: un singur punct și niciun gol marcat.

Spania pleacă favorită în partida cu Elveţia, în condiţiile în care este neînvinsă la acest turneu final, iar adversara a trecut de faza grupelor cu golaveraj negativ.

Ibericii au câştigat Grupa B, în care au acumulat şapte puncte după 3-0 cu România U21, 2-0 cu Croaţia U21 şi 2-2 cu Ucraina U21, confirmându-şi astfel statutul de favoriți la cucerirea trofeului.

Cei mai bine cotaţi jucători din lotul "La Rojita" sunt Gabri Veiga (Celta Vigo, 30 milioane de euro), Oihan Sancet (Athletic Bilbao, 30 de milioane de euro), Alex Baena (Villarreal, 20 de milioane) şi Sergio Gomes (Manchester City, 15 milioane de euro).

Spania U21, care are cinci titluri de campioană a Europei în palmares (1986, 1998, 2011, 2013 şi 2019), a ajuns până în semifinale la ediţia din 2021, unde a fost eliminată de Portugalia (scor 0-1).

Elveţia U21, pe de altă parte,  a terminat pe locul 2 în grupa D, cu doar trei puncte, după 2- 1 cu Norvegia U21, 2-3 cu Italia U21 şi 1-4 cu Franţa U21.

A ajuns în sferturile de finală ale competiţiei doar pentru că la egalitate de puncte cu Norvegia U21 şi Italia U21 a stat mai bine într-un clasament în trei al meciurilor directe.

Georgia scrie istorie la prima sa calificare la un Campionat European U21

În cealaltă partidă a zilei, la Tbilisi, se întâlnesc două echipe surpriză. Georgia U21, țară gazdă joacă împotriva Israelului .

Georgia a dovedit că nu este aici doar din postura de gazdă, pentru a face figurație.

O victorie cu 2-0 în fața Portugaliei, urmată de două remize cu Olanda și Belgia, le-a permis georgienilor să ocupe primul loc în Grupa A și să își rezerve un loc în această întâlnire istorică din sferturile de finală împotriva celei de-a doua clasate din Grupa C, Israel.

Israel se deplasează la Tbilisi după ce a ajuns în primul  sfert de finală datorită unui gol de ultim moment împotriva Cehiei.

Jucători de urmărit: Zuriko Davitashvili, vedeta lui Bordeaux și a Georgiei, și-a făcut simțită prezența și la seniori: a marcat și în acest turneu și în calificările pentru EURO 2024.

Din echipa Israelului e de urmărit Oscar Gloukh, în vârstă de 19 ani, care a marcat pentru echipa de seniori și, în mod crucial, a dat două pase decisive pentru U21 de la începutul lunii iunie.

Urmărește Spania-Elveția pe Flashscore !

Urmărește Georgia-Israel pe Flashscore !