Tricolorii lui Pancu cedează în Finlanda și pierd primul loc din grupa pentru Euro U21

Miettinen (dreapta) a marcat pentru finlandezi
Miettinen (dreapta) a marcat pentru finlandeziFRF
Selecționata UNDER 21 a României, antrenată de Daniel Pancu, a pierdut primul loc în Grupa E în preliminariile pentru EURO 2025, după ce tricolorii au cedat în Finlanda, scor 2-0. Adversara de marți seară (10 septembrie) ocupă în prezent prima poziție în urma victoriei.

Finlanda U21 - România U21 2-0

Tricolorii joacă în echipamentul roșu în Finlanda. Gazdele au avut o ocazie bună de a deschide scorul în minutul 14. Fundașul Tony Miettinen a scăpat din marcaj și a reluat spre poarta lui Sava în urma unei lovituri libere de pe stânga. Din fericire, mingea a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului român. România a replicat după 4 minute prin Louis Munteanu, tot dintr-o fază fixă. Atacantul lui CFR Cluj a șutat de la peste 30 de metri puțin pe lângă poartă.

În minutul 22, Finlanda a deschis scorul în urma unui corner. Același fundaș Miettinen s-a înălțat în centrul careului și l-a învins pe Sava cu o lovitură de cap. După cinci minute, finlandezii au fost aproape să înscrie din nou. Danuleasa a respins balonul doar până la marginea careului, de unde Hyrylainen a trimis o "torpilă" în bara transversală.

Cătălin Cîrjan a avut o ocazie bună să marcheze în minutul 29, însă șutul dinamovistului din careu nu a găsit spațiul porții adverse. Grameni a încercat și el poarta finlandezilor, însă șutul său din lovitură liberă nu a fost suficient de puternic pentru a-l învinge pe Bergstrom.

Fundașul finlandez Miettinen a fost aproape de dublă în minutul 45, Louis Munteanu a fost însă la locul potrivit și a respins de pe linia porții.

Repriza secundă

În actul secund, tricolorii lui Daniel Pancu s-au văzut în continuare obligați să se concentreze pe partea defensivă, acolo unde Răzvan Sava a avut o intervenție salvatoare la o execuție dificilă a finlandezilor. Din cornerul rezultat, apărătorii tricolori au respins balonul cu ceva emoții.

La poarta cealaltă, Borza a fost găsit în careu de o centrare venită de la Grameni. Lovitura de cap a stoperului lateral nu i-a pus însă probleme lui Bergstrom.

Skytta a fost aproape de golul doi al finlandezilor câteva minute mai târziu.

Defensiva României avea să cedeze cu 20 de minute înainte de fluierul final, atunci când vârful Liimatta l-a învins pe Sava cu un șut puternic din mijlocul careului, după o pasă venită din flancul drept.

Venit de pe banca de rezerve, Vladislav Blănuță nu a fost inspirat la finalizare în finalul partidei, când atacantul de la U Cluj a primit o minge în careu de la Louis Munteanu.

România își pierde astfel statutul de lider în Grupa E din preliminariile pentru Euro U21 din 2025, acolo unde finlandezii trec pe prima poziție, în vreme ce tricolorii sunt pentru moment pe loc secund, așteptând totodată și rezultatul din partida Muntenegru - Elveția, duel care ar putea trimite echipa lui Pancu chiar pe locul 3, în cazul unei victorii obținută de elvețieni.