Calificare istorică în Champions League: Campioana Andorrei a eliminat-o pe FC Ballkani

UE Santa Coloma a produs surpriza
UE Santa Coloma a produs surprizaProfimedia
Campioanele din Kosovo și Andorra s-au întâlnit în primul tur al Ligii Campionilor. Kosovarii au fost favoriți cerți, mai ales după ce în tur s-au impus cu 2-1 în Andorra.

FC Ballkani - UE Santa Coloma 1-2 (5-6 d. pen.)

FC Ballkani a fost o adevărată pepinieră de jucători pentru Superliga României. În ultimele sezoane, de la echipa din Kosovo au fost trransferați Rrahmani (Rapid), Krasniqi (CFR Cluj, Rapid și în prezent la Sparta Praga), Thaqi Armend (CFR Cluj) și Albin Berisha (Petrolul Ploiești).

Returul din Kosovo a fost însă plin de dramatism. Ballkani a rămas în inferioritate numerică din minutul 38, când Adetunji a văzut direct cartonașul roșu pentru o lovitură cu cotul.

În minutul 90+2, andorrezii au reușit să marcheze și să trimită meciul în prelungiri. Oaspeții au înscris din nou în minutul 102, însă kosovarii au înscris și ei după șapte minute și au trimis meciul la penalty.

Ballkani nu a reușit să evite coșmarul eliminării și a pierdut la loviturile de departajare. Pentru andorrezi, aceasta este prima victorie din istoria participărilor în cupele europene. După 17 înfrângeri consecutive, UE Santa Coloma înregistrează prima victorie și obține o calificare istorică în turul 2 al Ligii Campionilor.

În runda următoarea, UE Santa Coloma va juca împotriva danezilor de la Midtjylland.