Cel mai bun unsprezece din Champions League: Vinicius scrie istorie, gust amar pentru Hummels

Vini Jr. a câștigat pentru a doua oară UEFA Champions League
Vini Jr. a câștigat pentru a doua oară UEFA Champions LeagueProfimedia
UEFA Champions League 2023/24 s-a încheiat oficial. Real Madrid a câștigat titlul într-o finală palpitantă cu Borussia Dortmund (2-0). Dar care sunt cei 11 jucători care au avut cel mai mare impact asupra sezonului Ligii Campionilor? Cu ajutorul sistemului unic de clasificare Flashscore, am alcătuit un prim unsprezece al Ligii Campionilor.

Cel mai bun unsprezece al Ligii Campionilor 2023/24

Echipa sezonului în Champions League
Echipa sezonului în Champions LeagueFlashscore

Portar

Andriy Lunin - Ucraina - Real Madrid - 8 prezențe

Deși Lunin nu a fost pe teren în finala împotriva Dortmund, el a avut o contribuție decisivă la cel de-al 15-lea titlu al lui Real Madrid în UEFA Champions League. După accidentarea la ligamentele încrucișate a lui Thibaut Courtois, și portarul de rezervă Kepa s-a accidentat imediat înaintea celui de-al patrulea meci din grupă împotriva lui Braga.

Momentul său de glorie a fost în sferturile de finală, când Real Madrid a reușit să se impună la loviturile de departajare împotriva deținătoarei titlului, Manchester City.

Fundași

Joshua Kimmich - Germania - Bayern Munchen - 12 prezențe

Multă vreme s-a discutat în Germania despre unde ar trebui să joace Kimmich: este mijlocaș sau fundaș lateral? În acest sezon, întrebarea a primit în sfârșit un răspuns. El compensează lipsa sa de viteză printr-un joc de poziționare inteligent și un puternic impuls ofensiv. Cu 145,6 kilometri parcurși, a fost, de departe, jucătorul cu cea mai mare rezistență fizică din întreaga competiție.

Josko Gvardiol (Manchester City) 7.5

Josko Gvardiol și-a găsit locul în echipa lui Manchester City mai ales pe postul de fundaș stânga în acest sezon, unde apetitul său pentru gol a atras atenția multora atât pe plan intern, cât și internațional.

În Liga Campionilor, a marcat un gol și a adăugat o pasă de gol în șase meciuri, dar el este în primul rând fundaș. Cele 38 de recuperări de mingi și o precizie a pasei de 94,84% i-au adus un notă medie impresionantă.

Mats Hummels - Germania - Borussia Dortmund - 13 prezențe

Hummels nu a pierdut niciun minut în Liga Campionilor, ceea ce, la vârsta de 35 de ani, reprezintă o performanță enormă. Cu 120 de recuperări de mingi, 66 de degajări și o rată de câștig a duelurilor de 65%, veteranul de la BVB a avut un sezon senzațional. L-a lăsat cu un gust amar faptul că nu a câștigat titlul Champions League cu Bayern.

Joao Cancelo - Portugalia - FC Barcelona - 10 prezențe

Pentru o lungă perioadă de timp, Barcelona a tânjit după un fundaș lateral dinamic pe care să se poată baza atât în defensivă, cât și în ofensivă. În timpul împrumutului său, Cancelo a făcut ca aceste dorințe să devină realitate, dar nu știm dacă va rămâne la catalani. Blaugrana a fost eliminată în sferturile de finală împotriva lui PSG.

Mijlocași

Rodri - Spania - Manchester City - 8 prezențe

Rodri este și rămâne un fenomen. Deși el și Manchester City au fost eliminați în sferturile de finală de Real, actuala campioană, rata sa de pase este pur și simplu incredibilă: 91,3% pase reușite din 932 în total!

Jude Bellingham - Anglia - Real Madrid - 11 prezențe

În primul său an la Madrid, Bellingham a ajuns imediat pe prima pagină a ziarelor. Englezul în vârstă de 20 de ani a marcat 4 goluri și a oferit 5 pase de gol în Premier League. A câștigat finala împotriva fostului său club, Borussia Dortmund.

Mikel Merino - Spania - Real Sociedad - 7 apariții

Real Sociedad a fost una dintre marile echipe surpriză din toamnă. A terminat senzațional faza grupelor, pe primul loc, în fața favoritei Inter. Cu toate acestea, au fost eliminați de PSG în optimile de finală.

Merino a fost liderul incontestabil de la mijlocul terenului. Internaționalul spaniol a marcat două goluri în șapte apariții în Premier League, iar rata sa de pase a fost de un impresionant 78%.

Atacanți

Phil Foden - Anglia - Manchester City - 8 apariții

Foden a făcut pași mari în dezvoltarea sa în acest sezon. În absența lui Kevin de Bruyne, care s-a accidentat, el a evoluat, pe de o parte, ca playmakerul al lui City, iar pe de altă parte, a continuat să fie o mare amenințare în treimea ofensivă. El are 5 goluri și 3 pase de gol.

Antoine Griezmann - Franța - Atletico Madrid - 10 apariții

Nu Harry Kane, nu Kylian Mbappe, dar Antoine Griezmann, în vârstă de 33 de ani, a intrat în topul nostru. Cu 6 goluri, el a condus-o pe Atletico în sferturile de finală, unde a fost învinsă de Borussia Dortmund.

Vinicius Junior - Brazilia - Real Madrid - 10 prezențe

La doar 23 de ani, Vini Jr. a câștigat deja al doilea trofeu. La fel ca atunci când a câștigat titlul în 2022, extrema a marcat golul decisiv în finală. 6 goluri, 5 pase de gol și 80 de driblinguri reușite sunt statisticile unui sezon excepțional.