Charalambous, înaintea duelului decisiv cu Maccabi: ”Suntem pregătiţi și pentru penalty-uri, pentru orice”

În partida tur disputată pe stadionul Ghencea, cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1Profimedia/ IMAGO
Miercuri (31 iulie), Maccabi Tel Aviv și FCSB se întâlnesc în manșa decisivă din turul 2 preliminar din UEFA Champions League.

În partida tur disputată pe stadionul Ghencea, cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1 (Biton, min 71 și Dawa, min 76).

”Aşa cum am mai spus-o, va fi 50-50”

Antrenorul Elias Charalambous a prefațat duelul care va avea loc în Ungaria, menționând că echipa sa este pregătită pentru orice fel de scenariu, inclusiv cel care implică prelungiri și lovituri de departajare.

”Din punctul meu de vedere, aşa cum v-am spus la început, câştigătoarea era clar că se va decide după meciul de mâine (n.r. miercuri, 31 iulie). Ne cunoaştem mai bine acum, cu siguranţă meciul se va decide la mici detalii. Trebuie să fim concentraţi 100%, să ne păstrăm energia, să fim competitivi şi în cea mai bună formă, pentru a putea trece în următorul tur.

Simt şi sunt sigur că jucătorii mei sunt concentraţi şi abia aşteaptă să joace mâine. Singurul lucru pe care îl avem în minte e să ne calificăm. Ştim că va fi greu, dar repet, trebuie să dăm tot ce avem mai bun pentru a ne face fanii fericiţi”.

”Suntem pregătiţi pentru orice”

”Aşa cum am mai spus-o, va fi 50-50. Am arătat că suntem două echipe egale. Un meci de genul acesta va fi decis de mici detalii, aşa văd eu lucrurile. Şansele sunt egale.

Nu ştiu dacă vor fi 90 de minute, dar vor fi prelungiri. Suntem pregătiţi pentru orice. În toate sesiunile de antrenamente, avem penalty-uri, nu aşteptăm doar astfel de meciuri pentru a ne antrena. Suntem pregătiţi, jucătorii sunt motivaţi”, a spus Charalambous la conferința de presă.

Meciul decisiv dintre Maccabi Tel Aviv și FCSB este programat miercuri, 31 iulie, de la orele 21:00, pe Bozsik Arena

din Budapesta, Ungaria. Partida va putea fi urmărită în format live text + comentariu audio pe Flashscore.

Urmărește Maccabi Tel Aviv - FCSB pe Flashscore!