După ce a scos din cursă FCSB, Sparta Praga revine în Liga Campionilor. Rrahmani, gol la debut

Albion Rrahmani, sărbătorește golul, felicitat de colegi
Albion Rrahmani, sărbătorește golul, felicitat de colegiProfimedia
Sparta Praga și-a asigurat locul pe tabloul principal al UEFA Champions League pentru prima dată în ultimii 19 ani, după o victorie muncită de 2-0 în fața lui Malmö, care i-a permis să se califice cu 4-0 la general.

Citiți cronicile partidelor de aseară din Champions League

Înarmați cu un avantaj solid după un triumf impresionant în prima manșă în Suedia, echipa lui Lars Friis a abordat partida plină de încredere.

Startul pozitiv al gazdelor ar fi trebuit să fie răsplătit cu un gol în minutul 19, când Nils Zatterstrom a fost acuzat de fault în careu asupra lui Asger Sorensen, dar Veljko Birmancevic a trimis în bară de la punctul cu var.

Malmo a primit un penalty la rândul său, doar opt minute mai târziu. Anders Christiansen și-a asumat responsabilitatea, însă, la fel ca și Birmancevic cu câteva momente înainte, mijlocașul lui Malmo a tras slab, iar Peter Vindahl Jensen a plonjat în dreapta sa pentru a menține scorul egal.

Sparta a recâștigat rapid controlul asupra disputei înainte de pauză și a fost aproape de a deschide scorul, Lukas Haraslin și Victor Olatunji irosind câteva ocazii din apropiere.

După ce au obținut doar două victorii în 90 de minute în ultimele opt meciuri, oaspeții știau că era nevoie de un start decis în repriza a doua pentru a avea șanse la o răsturnare de situație.

Cu toate acestea, ocaziile clare au lipsit de ambele părți, Sparta neforțând la adăpostul acelui 2-0 din tur, din deplasarea din Suedia.

Deschiderea scorului a venit în minutul 80, Haraslin transformând un nou penalty acordat după o intervenție neîndemânatică a lui Busanello.

Sparta a pus sare pe rană marcând rapid și golul 2, prin noua achiziție a cehilor Albion Rrahmani, fostul jucător al Rapidului, care a reluat în plasă o pasă a lui Haraslin și a pus punct unei seri istorice pentru oamenii lui Friis.

Flashscore Omul meciului: Lukas Haraslin (Sparta Praga)