Echipa etapei Champions League: Apărarea daneză și ofensiva lui Dortmund domină

Karim Adeyemi de la Dortmund i-a provocat coșmaruri lui Kasper Schmeichel
Karim Adeyemi de la Dortmund i-a provocat coșmaruri lui Kasper SchmeichelBERND THISSEN/DPA/dpa Picture-Alliance via AFP
Am selectat cei mai buni 11 jucători din turul 16 pe baza scalei Flashscore de clasificare și apoi i-am aranjat într-o formație 4-2-3-1.

Și în această rundă un jucător a obținut o performanță perfectă de nota 10, când Dortmund i-a doborât pe Kasper Schmeichel și Celtic la pământ.

Echipa surpriză Brest este, de asemenea, reprezentată după ce a măcelărit RB Salzburg în deplasare, precum și apărarea solidă a Atalantei în victoria cu Shakhtar Donetsk, care i-a adus două locuri în cea mai bună echipă a rundei.

Echipa etapei
Echipa etapeiFlashscore

Portar: Peter Vindahl - 8.3 (Sparta Praga)

Vindahl a fost solid ca piatra la Stuttgart
Vindahl a fost solid ca piatra la StuttgartTHOMAS KIENZLE/AFP/Opta By Stats Perform

Portarul danez Peter Vindahl s-a regăsit în echipa săptămânii din Liga Campionilor după un meci excelent împotriva echipei germane Stuttgart.

Sparta Praga, clubul lui Vindahl din capitala Cehiei, a fost în dezavantaj o mare parte din meci, dar nouă intervenții ale lui Vindahl le-au permis jucătorilor de la Sparta să se întoarcă în Cehia cu un punct obținut la mare luptă.

Fundași

Alvaro Carreras - 8.1 (Benfica)

Benfica a furnizat una dintre cele mai mari surprize ale zilei de miercuri, când a zdrobit Atletico Madrid cu 4-0 acasă, pe Estadio da Luz.

Carreras și-a dominat partea stângă împotriva lui Atletico
Carreras și-a dominat partea stângă împotriva lui AtleticoMIGUEL RIOPA/AFP/Opta By Stats Perform

Fundașul stânga Alvaro Carreras a făcut un meci solid, închizându-și complet adversarul direct în defensivă, dar făcând și câteva incursiuni bune în ofensivă. Un loc bine meritat în echipa săptămânii.

Inigo Martinez - 8.3 (FC Barcelona)

Inigo Martinez nu a jucat foarte mult în Liga Campionilor, deși are 33 de ani. Cu toate acestea, marți seară, fundașul Barcelonei a avut o prestație minunată împotriva lui Young Boys, oferind un gol și un assist. Spaniolul a fost, de asemenea, incredibil de puternic în duelurile sale și, în general, a îngreunat foarte mult ofensiva lui Young Boys.

Berat Djimsiti - 8.6 (Atalanta)

Atalanta și-a continuat startul excelent în Liga Campionilor cu o victorie categorică cu 3-0 în fața echipei Shaktar din Ucraina. Fundașul central albanez Berat Djimsiti a jucat doar prima repriză, dar ce repriză a fost.

Experimentatul fundaș a fost solid în duelurile sale și chiar a contribuit la golul de 1-0 după 21 de minute de joc.

Este rar să ajungi în echipa săptămânii jucând doar o repriză, dar Djimsiti a reușit, și nu este singurul.

Raoul Bellanova - 8.4 (Atalanta)

Bellanova a strălucit ofensiv
Bellanova a strălucit ofensivINA FASSBENDER/AFP/Opta by Stats Perform

Fundașul italian a făcut un meci extraordinar cu Atalanta în deplasarea cu Shaktar. Raoul Bellanova a fost foarte eficient în defensivă, dar și-a arătat calitățile mai ales în ofensivă.

Italianul a fost foarte activ pe partea dreaptă a Atalantei și a condimentat prestația sa puternică cu golul de 3-0, care a fost și scorul final al meciului.

Mijlocași

Martin Baturina - 8.6 (Dinamo Zagreb)

Dinamo Zagreb a fost la un pas de a reuși o mare surpriză acasă cu Monaco. Croații au condus cu 2-0, dar în cele din urmă au fost nevoiți să se mulțumească cu un rezultat de egalitate, 2-2. Cel mai important jucător al lui Zagreb în acest meci a fost mijlocașul Martin Baturina, care, cu un gol și o pasă de gol, a ținut în viață visele de victorie ale Zagrebului până la final.

Ilkay Gündogan - 8.5 (Manchester City)

Manchester City a obținut victoria mare așteptată în fața celor de la Slovan Bratislava, iar acest lucru s-a datorat în parte unei prestații bune a lui Ilkay Gündogan. Germanul a marcat un gol, legând în același timp echipa engleză la mijlocul terenului în modul său obișnuit.

De când a revenit la Manchester City de la FC Barcelona în această vară, Gündogan a fost constant la un nivel înalt. Un lucru bun pe care Pep Guardiola trebuie să îl valorifice, având în vedere că adesea trebuie să se descurce fără Kevin De Bruyne din cauza accidentărilor.

Ilkay Gündogan vs Slovan Bratislava
Ilkay Gündogan vs Slovan BratislavaFlashscore & Profimedia

Karim Adeyemi - 10 (Borussia Dortmund)

Wow! Este rar ca un jucător să primească nota 10 aici pe Flashscore, dar exact asta a primit Karim Adeyemi, jucătorul echipei Dortmund. Și asta în puțin peste o jumătate de oră de joc.

Germanul l-a pus la pământ pe portarul danez Kasper Schmeichel și pe Celtic cu un hat-trick în prima repriză marți seara.

Adeyemi a fost apoi înlocuit la începutul reprizei secunde, dar atacantul își lăsase deja amprenta asupra jocului și a fost cheia victoriei impresionante de 7-1 a lui Dortmund împotriva campionilor scoțieni.

Adeyemi a fost în formă împotriva Celtic
Adeyemi a fost în formă împotriva CelticINA FASSBENDER/AFP/ Opta by Stats Perform

Aripa dreaptă: Abdallah Sima - 8.7 (Stade Brestois 29)

Brest a avut un început dificil de sezon în Franța, dar în Liga Campionilor pare aproape de neoprit. Au ajuns la două victorii din două după victoria convingătoare de marți, 4-0 cu Red Bull Salzburg.

Sima a fost jucătorul meciului în Salzburg
Sima a fost jucătorul meciului în SalzburgEnetpulse/Profimedia

Omul meciului a fost fundașul central al lui Brest, Abdallah Sima, care a dat dovadă de o mare precizie pentru micul club francez, marcând două goluri.

Sima a fost o revelație pentru Brest de la mutarea sa de la Glasgow Rangers înaintea acestui sezon.

Sezoanele recente ale lui Sima
Sezoanele recente ale lui SimaFlashscore

Atacanți

Raphinha - 8.9 (FC Barcelona)

Brazilianul a strălucit cu un gol și un assist în victoria cu 5-0 în fața lui Young Boys. Fostul jucător de la Leeds a condus atacul Barcelonei pe tot parcursul meciului și i-a readus pe giganții spanioli pe drumul cel bun după înfrângerea cu Monaco din primul tur.

Raphinha a legat ofensiva lui Barca
Raphinha a legat ofensiva lui BarcaLLUIS GENE/AFP/ Opta by Stats Perform

Serhou Guirassy - 9.5 (Borussia Dortmund)

La fel ca Adeyemi, atacantul Serhou Guirassy a avut o prestație superbă împotriva lui Celtic. Atacantul în vârstă de 28 de ani a îngreunat viața apărării scoțiene, cele două goluri și două pase de gol ale sale fiind o amenințare constantă la adresa porții scoțiene în marea victorie.

Atingerile de minge realizate de Guirassy
Atingerile de minge realizate de GuirassyOpta by Stats Perform

De la mutarea sa controversată de la VfB Stuttgart, Guirrassy a început în forță la Dortmund, marcând până acum trei goluri atât în Bundesliga, cât și în Liga Campionilor.