Echipa Săptămânii din UCL: Florian Wirtz, aproape de perfecțiune. Vedetele lui Bayern ies la rampă

Wirtz a marcat de două ori în victoria lui Bayer pe terenul lui Feyenoord
Wirtz a marcat de două ori în victoria lui Bayer pe terenul lui FeyenoordMarcel van Dorst / DeFodi Images / Shutterstock Editorial / Profimedia / Flashscore
Prima rundă a Ligii Campionilor UEFA reînnoită s-a încheiat și asta înseamnă că este timpul pentru prima noastră echipă UCL a săptămânii pentru acest sezon. Bayern Munchen și jucătorii săi au monopolizat titlurile cu o victorie răsunătoare cu 9-2, în timp ce micul vrăjitor al lui Bayer Levekusen a înregistrat cel mai mare rating individual ca jucător.

Ca de obicei, am folosit sistemul intern de rating al jucătorilor Flashscore pentru a alege cel mai bun 11. Aflați mai jos cine a făcut parte din echipa săptămânii UCL:

Echipa Săptămânii UCL - Etapa 1
Echipa Săptămânii UCL - Etapa 1Flashscore

Portar

Gregor Kobel (Borussia Dortmund) 7.8

Portarul elvețian Gregor Kobel, în vârstă de 26 de ani, devine încet, dar sigur, unul dintre cei mai buni goalkeeperi din lume. În deplasare la Club Brugge, el a păstrat poarta lui Dortmund intactă și a avut cinci intervenții salvatoare.

Fundași

Joshua Kimmich (Bayern Munchen) 8,5

Joshua Kimmich de la Bayern a oferit trei pase decisive în victoria cu 9-2 în fața lui Dinamo Zagreb. Căpitanul echipei naționale a Germaniei este un vis pentru orice antrenor, deoarece poate conduce jocul și în centrul terenului.

Kimmich, un pasator excelent
Kimmich, un pasator excelentStats Perform / Midori Ikenouchi / Hasan Braticdpa Picture-Alliance via AFP

Antonio Rudiger (Real Madrid) 8,0

Real Madrid, campioana în exercițiu, a avut probleme în meciul de deschidere cu Stuttgart, dar s-a impus totuși cu 3-1 în fața fostului club al lui Antonio Rudiger. Fundașul central în vârstă de 31 de ani a marcat pe final golul de 2-1 împotriva fostei sale echipe.

Liam Scales (Celtic) 8.6

Împotriva lui Slovan Bratislava, fundașul central Liam Scales a devenit primul irlandez din ultimii 13 ani care înscrie în Liga Campionilor. Scales a deschis scorul după 17 minute pe Celtic Park, unde The Bhoys și-au bucurat fanii cu o victorie categorică cu 5-1.

Alejandro Grimaldo (Bayer Leverkusen) 8.4

Alejandro Grimaldo este mult mai mult decât un simplu fundaș. El este un pericol constant pentru adversari și a fost responsabil pentru al doilea gol al lui Leverkusen în victoria convingătoare cu 4-0 împotriva lui Feyenoord.

Mijlocași

Nicolas Gonzalez (Juventus) 9.0

Extrema dreaptă argentiniană Nicolas Gonzalez i-a dat bătăi de cap lui PSV în timpul victoriei cu 3-1 de pe teren propriu a lui Juventus. El a avut nevoie de mai puțin de 70 de minute pentru a pune capăt tuturor speranțelor lui Eindhoven cu o pasă de gol și un gol.

Florian Wirtz (Bayer Leverkusen) 9,8

Omul cu cel mai mare rating în prima rundă de joc a fost Florian Wirtz. Mijlocașul german în vârstă de 21 de ani a marcat de două ori la debutul său în Liga Campionilor la Rotterdam și a evidențiat forma sa excelentă de la începutul acestui sezon.

Wirtz a făcut un debut de vis în Liga Campionilor
Wirtz a făcut un debut de vis în Liga CampionilorStats Perform / Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jamal Musiala (Bayern München) 8,9

Faptul că Jamal Musiala nu a fost nominalizat pentru Ballon d'Or nu poate fi explicat prin forma sa actuală. Și nici faptul că mijlocașul nu ar fi inclus în top 30 cei mai buni jucători din lume. Musiala poate marca și oferi pase decisive, contorizând două assisturi împotriva lui Dinamo Zagreb.

Atacanți

Michael Olise (Bayern München) 9.3

În vârstă de 22 de ani, Michael Olise are un început fulminant la Munchen, unde concurența este dură. Achiziționat de la Crystal Palace, Olise a marcat de două ori împotriva lui Dinamo Zagreb și pare a fi preferat deocamdată lui Leroy Sane, Kingsley Coman și Mathys Tel.

Harry Kane (Bayern Munchen) 9.4

Legendarul atacant englez Harry Kane este în căutarea primului său trofeu, marcând nu mai puțin de nouă goluri pentru club și țară într-o săptămână. După hat-trick-ul din weekend cu Holstein Kiel, Kane a marcat alte patru goluri împotriva lui Dinamo Zagreb.

Jamie Gittens (Borussia Dortmund) 9,7

Acesta va fi anul marii descoperiri a lui Jamie Gittens, aripa în vârstă de 20 de ani fiind deja pe drumul cel bun. Împotriva lui Club Brugge, englezul a trebuit să înceapă de pe bancă, dar în cele 23 de minute în care a fost pe teren, el a decis meciul. Gittens a deschis scorul la opt minute după intrarea sa și a dublat avantajul 10 minute mai târziu, oferindu-i lui Dortmund victoria aproape de unul singur.