O nouă victorie la scor pentru FCSB înainte de duelul cu Maccabi Tel Aviv din turul 2 UCL

FCSB - Virtus
FCSB - VirtusFacebook / FCSB
FCSB a trecut fără mari emoții de Virtus, campioană în statul San Marino, formația bucureșteană reușind să se impună cu scorul de 11-1 la general. În meciul decisiv din Ghencea, roș-albaștrii conduceau deja la scor de neprezentare la pauză, pentru ca trupa lui Elias Charalambous să se impună în cele din urmă cu 4-0. Peste o săptămână, FCSB va întâlni Maccabi Tel Aviv în turul 2 preliminar din UEFA Champions League.

FCSB - Virtus 4-0

FCSB a avut lovitura de start. Primul atac al gazdelor l-a avut în prim-plan pe Alex Băluță, care a trimis din unghi balonul puțin pe deasupra porții lui Passaniti, după o centrare venită de la Crețu din flancul drept.

Câteva momente mai târziu, același Crețu a lovit stâlpul din dreapta al porții, înainte ca fundașul lateral să trimită o nouă centrare periculoasă în careul advers.

Din flancul opus, Kiki a pasat în careu pentru Luis Phelipe, însă încercarea de finalizare a extremei din Brazilia a fost blocată de apărarea lui Virtus. Luis Phelipe a amenințat apoi poarta cu un șut din afara careului, din nou fără succes.

După un sfert de oră de joc, perioadă în care FCSB a dominat fără probleme la capitolul ocazii, o pătrundere a lui Alex Băluță a fost finalizată cu un șut din marginea careului, însă pe direcția portarului Passaniti.

Tabela a fost deblocată în minutul 20. După o combinație în ultima treime între Ștefănescu și Miculescu, mingea a ajuns cu noroc la Alex Băluță, care a scos un adversar din joc din preluare și a trimis mingea în plasă cu un șut puternic. A fost primul gol pentru Băluță în noul sezon.

O acțiune a lui Luis Phelipe în flancul drept putea modifica scorul la 2-0, însă Kiki și Băluță nu s-au înțeles în interiorul careului în urma centrării venite de la aripa braziliană. Cu toate astea, Băluță a reluat cu o lovitură de cap care a trimis balonul în bara transversală.

Primul corner al roș-albaștrilor a dus la golul 2, de data aceasta Malcom Edjouma fiind autorul. Mijlocașul francez, revenit la FCSB în acest sezon după împrumutul de la Bari din Serie B, a punctat pentru prima oară de la revenire în urma unei devieri a lui Marius Ștefănescu la bara a doua.

Din lovitură liberă, Haruț a trimis periculos pe spațiul porții, însă Passaniti a scos balonul de sub bara transversală cu un reflex spectaculos. Goalkeeperul italian a parat cu ceva emoții o super execuție a lui Marius Ștefănescu.

Din cornerul rezultat, Malcom Edjouma a reușit dubla, la distanță de 7 minute după ce marcase golul de 2-0. Închizătorul a profitat de o respingere greșită a unui stoper și a finalizat cu succes cu o lovitură de cap.

Repriza secundă

La pauză, Elias Charalambous i-a introdus în teren pe David Popa, Ionuț Panțîru și Alex Musi. Cel din urmă a fost cel mai activ jucător de la FCSB în primele minute de joc din actul secund, după ce a trimis un șut pe spațiul porții dar și o centrare periculoasă în urma căreia Miculescu putea majora avantajul.

La poarta cealaltă, apărată de Vlad în această partidă, echipa din San Marino a consumat o mare ocazie prin decarul Buonocunto, care nu a putut profita de o respingere eronată a lui Vlad Chiricheș.

În urma unui contraatac al celor de la Virtus, Angeli a trimis primul șut pe spațiul porții, însă Vlad a reușit să intervină. Dintr-o poziție neregulamentară, Musi a introdus balonul în poartă după o centrare a lui Crețu, golul fiind nevalidat.

Federico Piovaccari, fostul jucător al celor de la FCSB, a fost întâmpinat cu aplauze în momentul în care și-a făcut apariția în teren în minutul 58. Fostul idol din Ghencea a fost vizibil emoționat când fanii prezenți pe stadion i-au scandat numele. Pe data de 1 septembrie, Piovaccari va împlini 40 de ani.

Din fază fixă, Alex Băluță a trimis balonul în plasa laterală a porții lui Passaniti. Ocaziile celor de la FCSB au continuat să apară, Musi și Chiricheș fiind și ei aproape de golul 4. În urma unei lovituri libere executată de Darius Olaru, de asemenea introdus în teren pentru partea secundă, Miculescu trimis aproape de țintă cu o lovitură de cap.

David Popa (17 ani) putea deveni cel mai tânăr marcator în cupele europene pentru FCSB, însă Passaniti s-a opus. Ulterior, goalkeeperul italian nu a mai putut face nimic în fața lui Miculescu, care a urcat scorul la 4-0.

În minutele de final, Popa, Șut și Olaru au fost aproape de golul 5.

A fost o nouă victorie fără emoții pentru FCSB, campioana României urmând să întâlnească în turul 2 preliminar din UCL pe Maccabi Tel Aviv, câștigătoarea campionatului din Israel.

UPDATE 19:20 - Echipele de start

Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Duelul se va desfășura la București, iar campioana României pornește cu un avantaj semnificativ, după ce în meciul tur s-a impus cu un categoric 7-1.

FCSB se va putea baza în acest meci pe Vlad Chiricheș și Marius Ștefănescu, care au lipsit în partida tur din cauza suspendărilor rămase din sezonul trecut. Revenirea lor aduce un plus de siguranță și experiență în echipa lui FCSB.

În meciul tur, Darius Olaru a fost MVP-ul partidei, reușind un hattrick spectaculos. Alături de el, Daniel Popa și David Miculescu au contribuit fiecare cu câte o "dublă". Singurul gol al echipei AC Virtus a fost marcat de Manuel Battistini în minutul 86.

Partida va fi arbitrată de austriacul Stefan Ebner, asistat de Robert Steinacher și Manuel Undesser. Prezența unui arbitru cu experiență la nivel internațional asigură un meci corect și bine gestionat.

AC Virtus, club înființat în 1964, a câștigat anul acesta primul titlu de campioană din istorie. În plus, echipa are în palmares și Cupa și Supercupa câștigate în 2023. Aceasta este prima participare a clubului din San Marino în cupele europene.

FCSB o va întâlni în următorul tur pe Maccabi Tel Aviv, care a câștigat Supercupa Israelului după ce a învins Maccabi Petach Tikva cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de golgheterul Eran Zahavi în minutul 14 și de Matan Hozez în minutul 90+4.

Virtus - FCSB, statisticile din meciul tur
Virtus - FCSB, statisticile din meciul turFlashscore

Echipe probabile

FCSB: Vlad – Antwi, Chiricheș, Haruț, Kiki – Lixandru , Șut, Alhassan– Băluță, Miculescu, Musi.

Virtus: Passaniti – Pupeschi, Rinaldi, De Lucia – Battistini, Montanari, Golinucci, Sabato – Bounocunto, Vallocchia – Benincasa.

FCSB și-a adus întăriri

Campioana României a oficializat al patrulea transfer din această vară.

"FCSB anunță transferul lui William Baeten, provenit de la Fotbal Club Universitatea 1948. Mijlocașul belgian în vârstă de 27 de ani a efectuat luni vizita medicală și a efectuat, spre seară, primul antrenament alături de noii săi colegi.

William va purta tricoul cu numărul 24 și va putea fi folosit începând cu a doua etapă a Superligii", au transmis luni seara roș-albaștrii.

Baeten este evaluat de Flashscore la 636.000 euro, iar în sezonul precedent a evoluat în 36 de partide, marcând 6 goluri și oferind trei pase decisive.