Istoricul confruntărilor Real Madrid - Dortmund: De la poarta ruptă la pokerul lui Lewandowski

Angajații lui Real Madrid au intervenit pentru a repara poarta (1998)
Angajații lui Real Madrid au intervenit pentru a repara poarta (1998)AFP
Sâmbătă, Real Madrid și Borussia Dortmund se întâlnesc pe Wembley în căutarea a ceea ce ar fi a 15-lea trofeu Champions League pentru spanioli și al doilea pentru germani. Este pentru prima dată când se întâlnesc în finală, dar ambele echipe au oferit povești frumoase în alte runde ale Ligii Campionilor.

În total, Real Madrid și Dortmund s-au confruntat de 14 ori, cu un bilanț de șase victorii ale madrilenilor, cinci egaluri și trei victorii ale Borussiei.

Prima întâlnire datează din sezonul 1997-1998, în semifinalele Ligii Campionilor. Real Madrid căuta să facă ultimul pas spre al șaptelea trofeu, după o secetă de 32 de ani. Prima manșă, jucată pe Bernabéu, a rămas în istorie, și nu doar datorită rezultatului,

Cu câteva minute înainte de startul partidei, poarta din partea sudică s-a prăbușit. Un grup de fani aflați în zonă a făcut ca cablurile care o țineau în poziție să fie trase în jos și aceasta s-a prăbușit. Clubul a fost nevoit să ia măsuri improvizate pentru a permite desfășurarea meciului.

Delegatul echipei, Agustín Herrerín, a mers la Ciudad Deportiva pe o motocicletă și a găsit o nouă poartă, care a fost mutată pe Bernabéu. Meciul s-a reluat o oră și jumătate mai târziu. Pe teren, Real Madrid a răspuns cu stil și s-a impus cu 2-0 prin golurile lui Morientes și Karembeu. Manșa retur de pe Westfalenstadion s-a încheiat fără goluri, iar Madrid avea să câștige Liga Campionilor în finala de la Amsterdam împotriva lui Juventus, prin golul lui Mijatovic.

Cele două echipe s-au întâlnit ulterior în 2002-2003 în faza grupelor. 2-1 la Madrid și 1-1 la Dortmund și nu aveau să se mai întâlnească până în 2012-2013.

Lewandowski

În acel sezon, Real Madrid și Borussia Dortmund s-au întâlnit de patru ori. În faza grupelor, 2-1 în Germania și 2-2 în Spania. Apoi au urmat semifinalele.

Borussia, care tocmai o eliminase pe Malaga în sferturile de finală, în prelungiri și cu controverse, a învins Madridul (4-1) într-un meci rămas în istorie pentru cele patru goluri marcate de Robert Lewandowski în 58 de minute. Golul madrilenilor a fost marcat de Cristiano Ronaldo. Echipa lui Mourinho a făcut un meci mare în manșa secundă pe Bernabeu, dar i-a lipsit golul pentru a finaliza remontada. Benzema și Sergio Ramos au marcat în ultimele 10 minute.

Dortmund avea să joace în finala de pe Wembley împotriva lui Bayern, dar a sfârșit prin a pierde in extremis.

Xabi Alonso și Mkhitaryan în Real Madrid-Dortmund în 2014
Xabi Alonso și Mkhitaryan în Real Madrid-Dortmund în 2014AFP

În drum spre La Décima

Ultima dată când cele două echipe s-au întâlnit în fazele eliminatorii a fost în 2013-2014. A fost vorba de sferturile de finală ale unui sezon care s-a încheiat cu al zecelea trofeu pentru los blancos, în finala de la Lisabona împotriva lui Atlético de Madrid.

Real a învins Dortmund pe Bernabéu cu golurile marcate de Bale, Isco și Cristiano Ronaldo. În Infernul Galben, Dortmund a încercat o revenire, dar a rămas în urmă cu un gol, în ciuda dublei lui Marco Reus.

Ultimele patru întâlniri au avut loc în faza grupelor. În 2016-2017 au remizat 2-2, iar în 2017-2018 a fost o dublă victorie pentru Blancos. 1-3 la Dortmund (Aubemayang/ Bale și Cristinano Ronaldo (2) și 3-2 pe Bernabeu (Mayoral, Cristiano și Lucas Vázquez/ Aubemayang de două ori).