Istvan Kovacs a trecut ”testul” presei spaniole după Real vs. Dortmund. ”Fără erori majore”

Flashscore
Istvan Kovacs
Istvan Kovacs AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Istvan Kovacs a condus cea mai spectaculoasă partidă din Liga Campionilor, Real Madrid – Borussia Dortmund 5-2.

Cel mai în vogă arbitru român a primit o delegare extrem de importantă în Liga Campionilor, una dintre cele mai importante din carieră.

Istvan Kovacs a condus la centru reeditarea finalei de anul trecut din Champions League, partida dintreReal Madrid și Borussia Dortmund.

Imediat după meci, spaniolii au scris despre prestația românului și i-au acordat un calificativ pozitiv.

”Fără erori majore”

Istvan Kovacs a primit un calificativ pozitiv și presa spaniolă a notat faptul că nu a avut erori grave de arbitraj chiar dacă a avut de condus un meci foarte dificil.

„A arbitrat românul Istvan Kovacs. Olandezul Pol van Boekel a fost la VAR. Meci care s-a desfășurat fără complicații și fără erori majore”.

”Istvan Kovacs a arătat doar un cartonaș galben când Vinícius a celebrat marcarea celui de-al patrulea gol al gazdelor, pentru că și-a scos tricoul, deși înainte de asta a eșuat să-l avertizeze pe Mendy în prima repriză pentru că l-a călcat pe Nmecha și apoi în a doua repriză pe Vinícius pentru un atac dur la Brandt”.

”În rest, VAR-ul a ajutat prin acordarea celui de-al doilea gol al lui Vinicius din moment ce nu a existat un ofsaid la Mbappe, iar în minutul 66 românul a avut dreptate să nu acorde un penalty francezului când a fost ținut ușor de Gross în careu.

”Kovacs, BINE”, a notat La Galerna.

Istvan Kovacs, meciul cu numărul 23 în Liga Campionilor

La duelul dintre Real Madrid și Borussia Dortmund a fost ajutat de tușierii Mihai Marica și Florin Neacșu, iar Marcel Bîrsan a fost cel de-al patrulea oficial.

Istvan Kovacs e arbitru FIFA din anul 2018 și membru al elitei UEFA din anul 2019.

A condus două finale europene: Conference League din 2022, dintre AS Roma și Feyenoord, Europa League din 2023 dintre Atalanta și Bayer Leverkusen.