Juventus începe tare în noul format al Ligii Campionilor cu o victorie categorică în fața PSV

Kenan Yildiz sărbătorește după marcarea primului gol
Kenan Yildiz sărbătorește după marcarea primului golProfimedia
Juventus a revenit în cupele europene într-un stil spectaculos, Kenan Yildiz inspirându-i să obțină o victorie cu 3-1 în fața lui PSV în Faza Ligii din UEFA Champions League pe Allianz Stadium.

PSV a început cu încrederea unei echipe care câștigase confortabil toate primele cinci meciuri din Eredivisie, dar a fost repede spulberată de o perioadă fulminantă de șase minute de dominare din partea echipei gazdă.

Mai întâi, Yildiz și-a continuat progresul în umbra celor mai mari jucători ai clubului, tânărul atacant turc intrând în careu și trimițând o lovitură precisă la vinclu, înlocuindu-l pe Alessandro Del Piero ca cel mai tânăr marcator al clubului în UCL.

Weston McKennie și Teun Koopmeiners rataseră deja ocazii bune în momentul în care primul a dublat avantajul echipei sale, la doar șase minute după momentul magic al lui Yildiz.

Statistica meciului
Statistica meciuluiFlashscore

Joey Veerman a crezut că a respins pericolul atunci când l-a blocat pe Dusan Vlahovic în careu, dar olandezul a reușit doar să devieze mingea către McKennie, care a înscris fără probleme pe lângă Joel Drommel.

Dacă PSV spera ca Bătrâna Doamnă să obosească în repriza a doua, a fost nevoie de doar șapte minute pentru ca speranțele lor să fie spulberate.

Veerman a fost deposedat de Koopmeiners într-o zonă periculoasă, iar Vlahovic a preluat mingea și a centrat pentru un Nicolas Gonzalez nemarcat. Cu apărarea PSV aparent absentă, atacantul argentinian a înscris cu ușurință un gol la debutul său în UCL.

A fost o seară demoralizantă pentru PSV, care a obținut o consolare pe final, la o finalizare inteligentă a lui Ismael Saibari, dar Peter Bosz va ști că soarta lor în Liga Campionilor va fi probabil decisă în meciurile de acasă, împotriva unor adversari mai facili.

Pentru Thiago Motta a fost o victorie impresionantă în primul său meci din UCL, iar acum speră ca echipa sa să poată repeta performanța peste două săptămâni, când se va deplasa la RB Leipzig.

Flashscore Omul meciului: Kenan Yildiz (Juventus)