Live UCL: Victorii categorice pentru Milan și Monaco / Real - Dortmund, reeditarea finalei

Live UCL
Live UCLGabriel BOUYS / AFP
Urmărește cele mai importante momente din Liga Campionilor pe Flashscore!

Marți, 22 octombrie

AC Milan - Club Brugge 3-1

Aflată într-o stare critică în UCL, acolo unde în primele două etape a suferit înfrângeri, trupa lui Paulo Fonseca a avut un start dificil pe Stadio Giuseppe Meazza, acolo unde Club Brugge și-a creat mari ocazii la poarta lui Maignan în debutul partidei. Belgienii au fost refuzați în câteva rânduri de goalkeeperul francez, care la rândul său a fost salvat de bara transversală la un șut puternic expediat de Joel Ordonez din marginea careului.

Deși ocaziile mari au fost tot în dreptul belgienilor, Maignan refuzând alte șanse bune avute de Brugge, deschiderea de scor a venit în minutul 34, atunci când Christian Pulisic a înscris direct din corner.

A fost cum nu se poate mai rău pentru Brugge: o intrare întârziată a lui Onyedika a dus la acordarea unui cartonaș roșu, centralul neamț Zwayer având nevoie de minute bune pentru a lua această decizie, fiind ajutat și de asistenții din camera VAR, deși faultul a fost unul cât se poate de clar.

În startul părții secunde, Brugge a renăscut: în 10 oameni, tehnicianul Hayen a găsit cartea câștigătoare atunci când i-a introdus la pauză pe Vetlesen și Sabbe, cei doi conlucrând la golul egalizator din minutul 51 al tânărului belgian în vârstă de doar 19 ani, care l-a învins pe Maignan cu un șut bun la colțul lung.

O acțiune superbă a lui Okafor, intrat la pauză, a dus la golul doi pentru italieni, Tijjani Reijnders contorizând prima sa reușită în Champions League.

O nouă schimbare eficientă efectuată de Fonseca i-a făcut pe Rossoneri să se desprindă: Chukwueze, înlocuitorul lui Leao, a reușit o fază frumoasă pe cont propriu înainte de a-i pasa decisiv în interiorul careului lui Reijnders, care a făcut dubla.

În vârstă de 16 ani, Francesco Camarda și-a făcut debutul în prima echipă a lui Milan și l-a răsplătit pe Fonseca cu un gol care a fost însă anulat de VAR din pricina unei poziții de offside.

Echipele de startFlashscore

Monaco - Steaua Roșie Belgrad 5-1

O primă repriză mult mai animată am putut vedea pe Stade Louis II din Monaco, acolo unde la jumătatea primei părți ambele echipe au înscris.

Minamino a primit o pasă excelentă de la Singo și l-a învins cu ușurință pe Ilic în minutul 21, după ce atacantul japonez a rămas în situație de 1 la 1 cu portarul Stelei Roșii Belgrad.

La scurt timp, oaspeții, care au preferat să joace cartea contraatacului, au găsit soluția optimă de a egala atunci când Ndiaye a ajuns în poziție favorabilă în careul monegascilor, acolo unde a fost faultat de Thilo Kehrer, ceea ce a dus la acordarea unei lovituri de la 11 metri. Același Ndiaye și-a asumat răspunderea executării și a transformat cu succes în poarta lui Majecki.

O deviere nefericită a căpitanului Uros Spajic a făcut ca Monaco să intre la cabine în avantaj, chiar la ultimele faze din prelungirile primei părți, atunci când atacantul elvețian Breel Embolo a profitat pentru a înscrie primul său gol în faza principală UCL din acest sezon.

Autor a unei mari ratări în prelungirile primei părți, ivorianul Singo s-a revanșat în startul reprizei secunde și a punctat pentru 3-1, consolidând avantajul gazdelor.

La distanță de nici două minute, VAR-ul a refuzat dubla lui Embolo, lovitura sa de cap fiind în primă fază respinsă de Ilic, apoi balonul a ricoșat în atacantul elvețian și a intrat în poartă. Reluările au stabilit însă că mingea l-a lovit în mână pe Embolo.

În cele din urmă, un alt fotbalist a făcut dubla pentru Monaco, Minamino făcând 4-1 cu 20 de minute înainte de final.

Chiar la ultima fază din minutele de prelungire, Akliouche, care a irosit multe ocazii pentru Monaco, a reușit în cele din urmă să închidă tabela la 5-1.

15:00 - Real Madrid - Dortmund - Câteva dintre golurile marcate în întâlnirile directe dintre cele două cluburi care au disputat finala sezonul trecut.

14:00 - Meciul serii este cu siguranță reeditarea finalei dintre Real Madrid și Borussia Dortmund. Haideți să ne reamintim cum a fost decisă câștigătoarea trofeului în sezonul precedent.