Mihai Lixandru după ce FCSB a părăsit Champions League: ”Joc execrabil din partea noastră!”

Mihai Lixandru în duel cu Victor Olatunji
Mihai Lixandru în duel cu Victor OlatunjiProfimedia
FCSB a pierdut cu 2-3 manșa retur din turul trei preliminar al Champions League, împotriva cehilor de la Sparta Praga și după 1-1 în tur a ratat calificarea în play-off-ul competiției.

După 1-1 în deplasare, campioana României a plătit prețul pentru o primă repriză catastrofală, în care a primit trei goluri, marcate de Veljko Birmancevic (13, 28 - penalty) şi Lukas Haraslin (37).

FCSB a jucat mai bine în partea secundă, a marcat de două ori, prin Darius Olaru (60) şi Malcom Edjouma (85), dar nu a reuşit mai mult.

Mijlocașul roș-albaștrilor, Mihai Lixandru nu s-a ferit de cuvinte la final:

În prima parte a fost un joc execrabil din partea noastră, cu gol din corner. Am încercat după pauză să revenim, dar nu s-a mai putut. Acum trebuie să ne ridicăm, să stăm cu capul sus şi să ne concentrăm pentru play-off-ul din Europa League”, a comentat fotbalistul FCSB.

”Ei au dat un gol din corner în minutul 10. Eram conştienți de importanța jocului, dar se întâmplă. În opinia mea am arătat că suntem caractere şi că avem atitudine în repriza a doua. Nu plecăm favoriți în play-off pentru Europa League, trebuie să-i analizăm, dar trebuie neapărat să intrăm în sezonul acesta în Europa League”, a mai spus Lixandru.

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, în care va înfrunta formația austriacă LASK Linz.

FCSB va juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar manşa secundă la Bucureşti, pe 29 august.

Campioana României are prezența asigurată în grupele Conference League dacă va fi eliminată de LASK.