Nimic nu e pierdut, spune Hansi Flick după eșecul Barcelonei: ”Vom fi mai puternici”Joma Garcia / Actionplus / Profimedia
FC Barcelona a fost învinsă cu scorul de 2-1 de AS Monaco, joi seara, în Principat, într-un meci din prima etapă a noului format al Ligii Campionilor la fotbal.

Barcelona a cedat în fața lui Monaco la prima partidă în Champions League.

Catalanii, care au jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Eric Garcia în minutul 11, au fost conduşi prin golul marcat de Maghnes Akliouche, dar Lamine Yamal a restabilit egalitatea în prima repriză.

Golul victoriei pentru monegasci a fost înscris de tânărul nigerian George Ilenikhena în minutul 72, scăpat singur de la centrul terenului.

"Suntem suficient de puternici pentru a avea o Liga Campionilor bună. Au mai rămas șapte meciuri din această fază și ne vom atinge obiectivele", a fost mesajul optimist al lui Flick, de la final.

Fostul tehnician al lui Bayern şi al naţionalei Germaniei e convins că eliminarea şi-a pus amprenta pe jocul echipei sale.

În plus, au contat și absenţele lui Dani Olmo, De Jong, Gavi, Fermin Lopez, Araujo, Bernal şi Christensen.

"Meciul s-a schimbat după cartonașul roșu primit atât de devreme, ne-a schimbat ideea de joc și strategia. Am încercat tot timpul să obţinem ce putem în aceste circumstanţe”.

”Ne-am apărat cu pasiune, dar am făcut unele greșeli. Am văzut multe aspecte pozitive ale jocului. Am avut ocazii, dar până la urmă Monaco a introdus jucători rapizi şi a meritat să câştige. Nu am jucat la cel mai înalt nivel sau cum vrem să jucăm. Trebuie să acceptăm asta, dar, cu siguranță, când se vor întoarce unii dintre jucătorii indisponibili azi, vom fi mult mai puternici", a mai spus Flick.

”A fost o dezamăgire în vestiar, dar le-am spus jucătorilor să lase în spate meciul, pentru că acum trebuie să ne recuperăm pentru duminică. La Liga este importantă și trebuie să continuăm pe acelaşi trend îceput acolo. Va fi timp să analizăm şi jocul de azi și vor vorbi cu jucătorii, astfel încât să vedem ce nu am făcut bine şi ce putem îmbunătăţi pe viitor”, a adăugat Hansi Flick.

Pentru Barcelona, urmează duelul cu Villarreal, de duminică.

Trupa lui Hansi Flick are punctaj maxim în La Liga după 5 etape, în acest sezon, şi deţine un golaveraj impresionant: 17-4.