Pep Guardiola, după egalul cu Inter: "Am jucat mult mai bine decât în finala de acum doi ani"

Manchester City : Inter 0-0
Manchester City : Inter 0-0Martin Rickett / PA Images / Profimedia
Antrenorul lui Inter Milano, Simone Inzaghi, a lăudat echipa pentru o "prestație de excepție" după ce au reușit să o țină în șah pe Manchester City (0-0), la debutul campaniei lor din Liga Campionilor.

Reeditarea finalei din 2023, câștigată cu 1-0 de Manchester City, nu a stârnit prea mult entuziasm, însă Inter Milano a simțit că ar fi trebuit să le producă prima înfrângere europeană pe teren propriu din ultimii șase ani.

Henrikh Mkhitaryan a ratat cea mai bună ocazie a meciului, trimițând mingea peste poartă cu 15 minute înainte de final.

„Le-am spus băieților ‘bravo’ în vestiar. Au avut o prestație de excepție. Știm cu toții ce poate Manchester City și ce au realizat, mai ales acasă. Am reușit și am avut și câteva ocazii bune. M-am întristat când Mkhitaryan nu a marcat", a declarat Inzaghi.

Îngrijorări legate de accidentarea lui De Bruyne

Manchester City și-a început campania din Premier League într-un mod necruțător, cu patru victorii consecutive, dar nu a reușit să își găsească ritmul în fața unei echipe Inter care a jucat fără greșeală.

„Ne-am fi dorit să câștigăm și să ne creăm mai multe ocazii, dar felicit adversarii. Au fost excepționali. Am jucat mult mai bine decât în finala de acum doi ani. Mi-a plăcut totul la echipa mea astăzi. Preferi să câștig, dar mai sunt șapte meciuri (rămase) și vom vedea ce se întâmplă”, a spus antrenorul de la City, Guardiola.

Rodri, care a marcat golul victoriei când echipele s-au întâlnit la Istanbul acum 15 luni, a fost introdus în primul 11 al lui City pentru prima dată în acest sezon.

Marcus Thuram a avut cea mai bună oportunitate de gol a oaspeților în prima repriză, dar a șutat pe lângă poartă de la marginea careului.

De cealaltă poartă, Erling Haaland a fost aproape să deschidă scorul înainte de pauză cu un șut pe jos care a trecut la câțiva centimetri de bară.

City o va înfrunta pe Arsenal duminică, într-un meci de top în Premier League. Cu toate acestea, a primit o lovitură cu puțin înainte de pauză, când Kevin De Bruyne a părăsit terenul cu probleme.