Play-off UCL: Galatasaray NU prinde grupa / Rrahmani înscrie primul gol pentru Sparta Praga

Albion Rrahmani înscrie primul gol pentru Sparta Praga
Albion Rrahmani înscrie primul gol pentru Sparta PragaČTK / Šulová Kateřina / Profimedia
Marți seară (27 august) au avut loc trei partide decisive din play-off-ul Champions League, în urma cărora trei formații și-au asigurat prezența în grupele principale ale competiției.

Young Boys (Elveția), Salzburg (Austria) și Sparta Praga (Cehia) sunt primele 3 echipe care s-au calificat în grupele Ligii Campionilor.

Galatasaray - Young Boys 0-1 (rezultat tur: 2-3)

Gambianul Ebrima Colley a fost în prim-plan în prima parte a jocului de la Galatasaray, întrucât mijlocașul lateral al elvețienilor a avut o reușită anulată de VAR pentru o poziție de offside.

Finalul partidei de pe Rams Park din Istanbul s-a tradus printr-un adevărat coșmar pentru Galatasaray. Trupa lui Saraloglu a rămas în 10 oameni după eliminarea portarului Muslera, în vreme ce elvețienii intrau la conducere după reușita lui Alan Virginius.

Note
NoteFlashscore

Salzburg - Dinamo Kiev 1-1 (rezultat tur: 2-0)

În minutul 12, Adam Daghim a deschis scorul pentru gazde, pentru ca Vladyslav Vanat să aducă egalarea pentru ucraineni în minutul 29.

Rezultatul din partida tur a asigurat austriecilor de la Salzburg accederea în grupele principale ale competiției.

Note

Sparta Praga - Malmo 2-0 (rezultat tur: 2-0)

Prima repriză de la Praga a fost de asemenea una animată, în contextul în care ambele tabere au ratat câte o lovitură de la 11 metri.

Mai întâi, cehii au irosit șansa de a face 3-0 în urma penalty-ului ratat de Veljko Birmancevic în minutul 19.

Opt minute mai târziu, suedezii de la Malmo au beneficiat și ei de o lovitură de pedeapsă, însă danezul Anders Christiansen a ”urmat” exemplul lui Birmancevic și nu l-a putut învinge pe Vindahl.

Datele problemei s-au schimbat în actul secund, când Sparta a făcut în cele din urmă 3-0 la general, grație tot unui penalty acordat de Clement Turpin. De această dată, Lukas Haraslin a punctat pentru cehi, cu 10 minute înainte de fluierul final.

Trei minute mai târziu, gazdele s-au distanțat pe tabelă după ce Albion Rrahmani a înscris pentru 2-0, după pasa aceluiași Haraslin. Ex-rapidistul ajuns în această vară în Cehia a înscris primul său gol în tricoul Spartei, după ce a fost introdus în teren în minutul 70.

Ermal Krasniqi, celălalt jucător kosovar cooptat de Sparta de la Rapid în această vară, a intrat pe teren în minutul 88 în locul lui Haraslin.