Barcelona învinge PSG la capătul unui meci nebun / Atletico, succes la limită cu mari emoții

Rezultatele serii în UCL
Rezultatele serii în UCLAFP
Am avut parte de o nouă seară spectaculoasă cu alte două partide electrizante din sferturile UEFA Champions League. Barcelona s-a impus la PSG la capătul unei partide cu multe răsturnări de situație, în vreme ce Atletico Madrid o învinge pe Borussia Dortmund la limită și cu ceva emoții, în ciuda faptului că elevii lui Diego Simeone au condus cu 2-0 și au dominat jocul până în minutul 81.

PSG - Barcelona 2-3

După primele 20 de minute de joc, marile ocazii au aparținut catalanilor, parizienii arătând că au ceva carențe în apărare. Donnarumma a ieșit bine dintre buturi și l-a blocat pe Raphinha, în vreme ce lovitura de cap a lui Lewandowski a fost scoasă de pe linia porții de Nuno Mendes.

Cu 10 minute înainte de pauză, spaniolii au deschis scorul prin Raphinha, în urma unei centrări spectaculoase trimisă de Yamal. Extrema braziliană a înscris primul său gol din carieră în UEFA Champions League.

Repriza secundă a început fulgerător pentru Barcelona, care s-a văzut egalată chiar de fostul ei jucător. Dembele l-a învins pe Ter Stegen cu o rachetă din interiorul careului, portarul german rămânând fără reacție.

La distanță de numai 3 minute, Vitinha a încins atmosfera pe Parc des Princes, parizienii reușind remontada.

Replica Barcelonei a venit în urma unei schimbări inspirate făcută de Xavi, care l-a introdus pe teren pe Pedri în locul lui Sergi Roberto. Nou-intratul a trimis o pasă perfectă pentru Raphinha, care l-a învins pe Donnarumma și a reușit astfel dubla.

Cu un sfert de oră înainte de final, Barcelona a făcut 3-2 printr-un alt jucător proaspăt introdus de Xavi. Danezul Christensen i-a adus pe catalani din nou în avantaj în urma unui corner.

Stats
StatsOpta by Stats Perform
Echipele de startFlashscore

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1

Spaniolii lui Diego Simeone au început în forță partida de pe Wanda Metropolitano. După o primă ocazie semnată de Morata, campionul mondial Rodrigo De Paul a deschis scorul pentru Atletico în minutul 4, după o greșeală majoră comisă în apărarea nemților.

După minute bune în care jocul a fost destul de des fragmentat din cauza faulturilor dure, în urma cărora Can, Llorente și Lino au văzut cartonașe galbene, cel din urmă fiind suspendat pentru returul de la Dortmund, Atletico a intrat în avantaj. Chiar suspendatul Samuel Lino, dorit de Dortmund în momentul în care a semnat cu Atleti, a fost cel care a înscris în poarta lui Kobel, Atletico pornind astfel cu un avantaj consistent în drumul spre semifinale.

În finalul primei părți, Maatsen a trimis primul șut pe spațiul porții pentru Dortmund, însă Oblak s-a aflat la post și a respins cu un reflex de zile mari.

În partea secundă, Atletico a fost mult mai preocupată de fază defensivă. Elevii lui Simeone au făcut tot posibilul să nu primească gol și să mențină avanajul de pe tabelă.

Cu toate astea, o mare ocazie a fost semnată de Lino, care a refuzat de o paradă de zile mari a lui Kobel, în urma unei centrări bune venită din partea lui Griezmann.

Deși s-au concentrat mai mult pe partea defensivă, madrilenii au fost învinși de Sebastian Haller, care a redus astfel din diferență după ce a avut o prezență bună de spirit în careul advers.

Spaniolii au tremurat serios la două ocazii bune ale lui Jamie Bynoe-Gittens, introdus în teren în locul lui Adeyemi, în vreme ce Brandt a nimerit doar bara la ultima fază a jocului.