Recordul doborât de Harry Kane. Jucătorul a marcat patru dintre cele nouă goluri ale echipei sale

Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2
Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2ČTK / imago sportfotodienst / Eibner-Pressefoto/Memmler / Profimedia
Bayern Munchen a învins-o fără drept de apel pe Dinamo Zagreb în prima etapă din noul format al UEFA Champions League, scor 9-2, iar Harry Kane a fost jucătorul care a contribuit la succesul răsunător al echipei sale.

Atacantul englez a marcat patru dintre cele nouă goluri ale bavarezilor, performanță care i-a adus un nou record important. Kane a devenit fotbalistul englez cu cele mai multe goluri marcate în istoria competiției, cu 33 de reușite, depășindu-l pe Wayne Rooney, care are 30 de goluri.

În această partidă, Kane a deschis scorul din penalty în minutul 19, iar în a doua repriză a continuat spectacolul, marcând alte trei goluri (minutele 57, 73 și 78), dintre care două tot din penalty. Deși golul lui Gnabry din minutul 16 a fost anulat de VAR, Bayern a dominat în totalitate meciul, iar Kane a ajuns la 53 de goluri în 50 de apariții pentru echipa germană.

Bayern este dornică să își revină după ce nu a reușit să câștige niciun trofeu național sau internațional sezonul trecut.

"Fiecare dintre noi are ceva de demonstrat, și am început sezonul cu această mentalitate. Felul în care antrenorul ne cere să facem presing și să jucăm la fel și atunci când nu avem mingea este important. Știm că, având calitatea pe care o deținem, putem domina echipele adversare", a spus Kane.