Reus își va lua adio de la fani în finala de pe Wembley: "Nimeni nu se aștepta la noi"

Marco Reus
Marco ReusProfimedia
Marco Reus, veteranul de la Borussia Dortmund, a spus că "nimeni nu se aștepta ca noi să reușim" după partida decisivă din semifinale câștigată de nemți pe terenul lui PSG. Echipa sa și-a asigurat revenirea în finala Ligii Campionilor pe Wembley după o pauză de 13 ani. Pentru fotbalist, acesta va fi ultimul său meci în culorile Borussiei, după ce anterior și-a anunțat retragerea.

Borussia Dortmund va reveni pe locul unde s-a disputat finala Ligii Campionilor din 2013, când echipa antrenată la acea vreme de Jurgen Klopp a pierdut cu 1-2 în fața rivalilor de la Bayern Munchen. Bavarezii au la rândul lor o șansă de a se alătura Borussiei dacă o înving pe Real Madrid miercuri seară (8 mai).

Dortmund s-a impus cu 1:0 în cel de-al doilea meci din semifinală, disputat pe Parc des Princes, grație unui gol al lui Mats Hummels, care a jucat și în finala din 2013. La general s-au impus cu 2:0, după ce în prima manșă câștigaseră cu același rezultat.

"Mâine nimeni nu ne va întreba cum am reușit. Vor vedea doar numele Borussia Dortmund în finala de pe Wembley." - a declarat Reus pentru Amazon Prime.

"Astăzi a fost clar că a trebuit să suferim și că aveam nevoie de noroc, dar ceea ce au făcut băieții a fost realmente nebunesc".

Jucătorul în vârstă de 34 de ani, care a anunțat vineri că va părăsi clubul la care și-a petrecut cea mai mare parte a carierei la sfârșitul sezonului, a declarat că sentimentul de a reveni la cel mai important eveniment din fotbalul european a fost"de nedescris".

"Ar fi bine să câștigăm acum, altfel chiar ar fi rău", a spus Reus.

Reus s-a alăturat echipei Dortmund în 2012. El s-a format la școala de juniori a clubului înainte de a se transfera la Rot-Weiss Ahlen și apoi la Borussia Moenchengladbach la vârsta de 15 ani.

"Ce săptămână pentru mine. Să ajung în finala Ligii Campionilor, acolo unde totul a început pentru mine în 2013 - mai bine de 10 ani mai târziu!".

Borussia Dortmund a fost destul de norocoasă în ambele semifinale, PSG lovind de șase ori bara - de patru ori pe Parc des Princes.

Apărarea lui Dortmund a fost una fără greșeală, Hummels, Nico Schlotterbeck și Ryerson reușind să-l țină sub control pe Kylian Mbappe.

Marele duel de pe Wembley din 1 iunie va fi a treia finală de Liga Campionilor pentru Borussia Dortmund, submarinul galben reușind să cucerească unicul trofeu al competiției în 1997.