Rezultate Champions League: Sheriff a bătut-o pe Maccabi Haifa. Sorescu, pasă decisivă în prelungiri

Rakow a marcat golul victoriei în minutul 90+1
Rakow a marcat golul victoriei în minutul 90+1Profimedia
După ce a eliminat-o pe Farul Constanța din Champions League, Sheriff Tiraspol a avut un nou meci bun pe teren propriu.

Moldovenii au reușit să câștige manșa tur cu israelienii de la Maccabi Haifa, chiar dacă erau cotați cu șansa a doua. Singurul gol al partidei a fost marcat de Talal, în minutul 28.

Racovițan, titular. Sorescu decisiv

Campionii Poloniei, Rakow, au risipit un avantaj de două goluri pe teren propriu în fața lui Qarabag, însă au reușit să câștige după un gol marcat în prelungiri. Bogdan Racovițan a fost titular la Rakow, în timp ce Deian Sorescu a fost introdus pe teren în minutul 84.

După o primă repriză fără goluri, polonezii au reușit să marcheze de două ori (min 55 și 71). Bucuria gadelor nu a fost însă de lungă durată deoarece azerii au restabilit egalitatea rapid (min 73 și 75)

Sorescu a contribuit decisiv la marcarea golului câștigător, în minutul 90+1. Deian a oferit pasa decisivă marcatorului Kittel (min 90+1).

Egal pentru campioana din Insulele Feroe

După ce au produs surpriza și au eliminat-o pe Ferencvaros în turul precedent, campioana Insulelor Feroe, Klaksvik a obținut un nou rezultat pozitiv, 0-0 pe teren propriu. De altfel, și în partida cu campioana Ungariei, feroezii au obținut calificarea în partida retur, disputată la Budapesta, când s-au impus cu un neverosimil 3-0.