Ruben Dias laudă prestația lui Manchester City în fața unui Inter "complet”

Ruben Dias în timpul meciului din Liga Campionilor dintre Manchester City și Inter Milano pe Etihad StadiumConor Molloy / DPPI via AFP
Ruben Dias (27 de ani) insistă că Manchester City a avut o prestație bună, în ciuda egalului 0-0 cu Inter Milano, miercuri, în prima rundă din Liga Campionilor.

Campionii în exercițiu din Premier League s-au mulțumit cu un punct pe Etihad Stadium, în timp ce giganții din Serie A au oferit o prestație defensivă puternică care l-a ținut la distanță pe Erling Haaland de poarta lui Yann Sommer. În consecință, City nu a reușit să își prelungească seria de victorii.

Echipa lui Pep Guardiola a reușit doar cinci șuturi la țintă și s-a chinuit să îi imobilizeze pe italieni. Cu toate acestea, City și-a prelungit seria de meciuri fără înfrângere la 24 (16 victorii și opt remize), cu doar unul mai puțin decât recordul stabilit de Manchester United între 2007 și 2009 (25 de meciuri).

Interesant, pentru a doua oară în 42 de meciuri de pe teren propriu în UEFA Champions League sub conducerea spaniolului, City nu a reușit să înscrie, celălalt ”eșec” fiind remiza fără goluri cu Sporting în martie 2022.

Vorbind cu presa la zona mixtă, Dias a vorbit despre performanța echipei sale împotriva trupei Nerazzurri condusă de Simone Inzaghi în ceea ce a fost o repetare a finalei Ligii Campionilor 2023, unde echipa engleză a triumfat cu 1-0, grație unui gol din a doua repriză al lui Rodri.

"În cele din urmă, este un punct câștigat, acesta este modul în care trebuie să privim. Cu toții ne-am dorit cele trei puncte, după cum știți cu toții, dar cred că echipa a jucat bine", a declarat internaționalul portughez.

Cred că am fost la un nivel foarte bun, mai ales în repriza a doua, am avut ocazii să finalizăm, dar nu am făcut-o. (Așa este) fotbalul.

Nu am jucat cu orice echipă. La fel ca în finala de la Istanbul, ei sunt încă o trupă foarte puternică și au multă calitate în multe poziții diferite pe teren."

Inter Milano a înregistrat 10 șuturi în prima repriză a acestui meci, devenind prima echipă adversă care are cel puțin 10 șuturi în prima repriză a unui meci din Liga Campionilor pe Etihad de la Monaco în februarie 2017.

Având în vedere acest lucru, Dias, care a fost avertizat în minutul 33 de arbitrul Glenn Nyberg, a remarcat că echipa sa a fost ghinionistă că nu a obținut victoria. El a recunoscut că duelul cu o echipă precum Inter scoate la iveală tot ce este mai bun din jucătorii săi, deși crede, de asemenea, că există mereu loc de îmbunătățiri.

El a adăugat: "Este la începutul sezonului și progresăm în ceea ce privește calitatea, jocul și mentalitatea, este un meci din Liga Campionilor și îl vom lua unul câte unul ca oricare altul și, evident, am fost foarte mulțumiți de performanța noastră.

Poate că nu am câștigat, dar am fost solizi atât în atac, cât și în apărare. Și a fost o diferență foarte mică până la victorie. Avem multe de îmbunătățit și așteptăm cu nerăbdare ceea ce urmează.

Nu se poate fugi de ele (echipele mari), dacă vrei să fii cel mai bun ca echipă, individual - acesta este locul unde trebuie să fii. Nu ne ascundem de nimeni, vrem ca ei să vină.

(Inter) nu este ușor de presat și sunt buni în tranziție, chiar dacă se axează pe blocul de jos. Dacă tranziția nu funcționează pentru ei, ei pot merge în posesie. Cred că sunt foarte compleți.

Sincer, acesta este genul de joc care ne face mai buni și mai puternici".

Programul următoarelor partide pentru City
Programul următoarelor partide pentru CityFlashscore

Următorul meci pentru Manchester City este reprezentat de o confruntare blockbuster Premier League împotriva rivalei Arsenal a lui Mikel Arteta, partida fiind programată duminică (22 septembrie).

El a adăugat: "Vom vedea ce vor face și orice vor decide să facă, vom fi pregătiți.

Privind la anul trecut, aș spune că Arsenal și Liverpool au fost principalii adversari. Dar nu se știe niciodată, fiecare sezon este unul nou, dar știm că Arsenal sunt pretendenți și, ca atare, merită respectul nostru ".