Calificare dramatică! FCSB are asigurat un loc în Europa după un gol înscris în minutul 90

FCSB s-a impus cu 1-0 în fața lui Maccabi Tel Aviv în manșa decisivă din turul 2 preliminar UCLProfimedia/ IMAGO
FCSB și-a asigurat prezența în Europa după victoria obținută la Budapesta în fața lui Maccabi Tel Aviv, în manșa decisivă pentru un loc în turul 3 preliminar din Champions League. William Baeten a înscris pentru bucureșteni în minutul 90, rezultatul final stabilind astfel o întâlnire cu cehii de la Sparta Praga în următoarea rundă.

Maccabi Tel Aviv - FCSB 0-1

Totodată, rezultatul obținut la Budapesta face ca FCSB să aibă asigurat un loc în grupele UEFA Conference League.

Startul de partidă a fost unul energic pentru FCSB, bucureștenii irosind o mare ocazie în minutul 6 prin Miculescu, atacantul nereușind să profite de o eroare în apărarea israeliană.

Șut a pus și el pericol cu o execuție de la distanță, balonul trecând aproape de poarta lui Mishpati.

Jocul a fost apoi destul de fragmentat timp de minute bune, Olaru și Târnovanu având nevoie de intervenția medicilor. Căpitanul bucureștenilor și-a spart capul în urma unui duel aerian cu Addo.

La jumătatea primei părți, Ștefănescu l-a pus la încercare pe Mishpati cu un șut din unghi, însă goalkeeperul lui Maccabi a reținut fără probleme balonul.

FCSB a continuat să fie echipa mai periculoasă. Darius Olaru putea deschide scorul cu un șut puternic din marginea careului, însă portarul Mishpati a reușit să devieze balonul în bara tranvsersală, bucureștenii fiind nevoiți să se mulțumească doar cu un corner.

Au existat destul de multe erori comise în apărarea celor de la Maccabi Tel Aviv în primele 45 de minute, însă elevii lui Elias Charalambous nu au putut profita pentru a intra în avantaj la cabine.

Statistici
StatisticiFlashscore

Repriza secundă

La pauză, Charalambous a optat pentru schimbarea extremelor, Băluță și Ștefănescu fiind înlocuiți cu Baeten și Luis Phelipe. Cei din urmă au conlucrat în minutul 60 la o fază ce putea duce la deschiderea scorului, însă aripa braziliană nu a reușit să devieze spre poartă o centrare excelentă venită de la fotbalistul belgian.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Târnovanu a intervenit prompt la un șut în forță expediat de veteranul Zahavi din marginea careului.

Daniel Popa și Baba Alhassan, introduși de asemenea în partea secundă, au semnat două șanse bune pentru bucureșteni.

Din marginea careului, Baeten nu a fost inspirat atunci când a venit vorba de finalizare.

Finalul meciului a fost unul dramatic. După o fază fixă a israelienilor, FCSB a pornit pe contraatac prin Luis Phelipe, care a pasat pentru Popa, atacantul roș-albaștrilor lăsându-l pe Baeten singur cu Mishpati. De această dată, belgianul nu a mai iertat și a transformat cu succes, contorizând totodată primul său gol pentru echipa bucureșteană.

În turul trei din Champions League, FCSB îi va întâlni pe cehii de la Sparta Praga. Meciul tur va avea loc peste o săptămână pe terenul campioanei Cehiei.

Note
NoteFlashscore

Preview

Duelul se joacă pe stadionul Bozsik Arena din Budapesta și va fi arbitrat de la centru de francezul Jérémie Pignard.

În cazul unui succes, FCSB are asigurată prezența cel puțin în grupele UEFA Conference League.

Dacă nu va trece de Maccabi Tel Aviv, FCSB va evolua în turul 3 din Europa League, acolo unde bucureștenii vor întâlni pierzătoarea din dubla Jagiellonia (Polonia) - FK Panevezys (Lituania). În tur, polonezii s-au impus cu 4-0.