Marți, 13, cu ghinion! FCSB, aproape de o revenire istorică în meciul cu Sparta Praga de la 0-3

FCSB se oprește în turul 3 preliminar din UCL după 2-3 în Ghencea cu Sparta PragaProfimedia
În manșa decisivă disputată în Ghencea marți seară (13 august), FCSB a pierdut în fața cehilor de la Sparta Praga, scor 2-3.

FCSB - Sparta Praga 2-3 (tur: 1-1)

Pe o suprafață de joc destul de dificilă în Ghencea, drumul celor de la FCSB se oprește în ceea ce privește șansele de a evolua în grupele UEFA Champions League. Bucureștenii vor întâlni austriecii de la LASK Linz în play-off-ul Europa League. În cazul unui eșec, FCSB are asigurată prezența în grupele Conference League.

După un start ambițios de partidă, FCSB s-a văzut condusă în urma unui corner al cehilor. Marți, 13 august, Sparta Praga a deschis scorul în Ghencea în minutul 13 prin Veljko Birmancevic, extrema sârbă împingând în plasă o minge respinsă inițial de Lixandru.

Elevii lui Charalambous a replicat prin Darius Olaru, Marius Ștefănescu și Siyabonga Ngezana, care au semnat ocazii la poarta lui Vindahl.

Centralul danez Krogh a acordat o lovitură de la 11 metri pentru Sparta la jumătatea primei reprize, după ce nigerianul Olatunji a fost faultat de Dawa în interiorul careului în urma unui duel aerian.

Din penalty, Birmancevic a făcut dubla, Sparta conducând cu 2-0 în Ghencea.

La distanță de un singur minut, Olaru s-a prăbușit în careul advers după un duel cu Preciado, roș-albaștrii solicitând acordarea unui penalty. În urma protestelor, căpitanul celor de la FCSB a primit cartonașul galben.

Coșmarul a continuat în Ghencea pentru FCSB. Extrema slovacă Haraslin l-a învins pe Târnovanu cu un șut superb din unghi.

În finalul primei părți, Olatunji și Haraslin au irosit alte șanse de gol pentru Sparta. La poarta cealaltă, Alex Băluță nu a găsit ținta după o pătrundere bună în flancul stâng.

O pasă în adâncime a lui Darius Olaru l-a găsit în careu pe Marius Ștefănescu, însă goalkeeperul Vindahl a reținut fără probleme balonul trimis pe poartă de extrema bucureșteană.

Statistici
StatisticiFlashscore

Repriza secundă

La pauză, FCSB a efectuat trei modificări: Edjouma, Popa și Baeten înlocuindu-i pe Șut, Băluță și Ștefănescu.

Popa și Baeten au conlucrat la o primă fază periculoasă a roș-albaștrilor la poarta lui Vindahl. Goalkeeperul cehilor a prins balonul care a fost deviat de un apărător.

În cealaltă treime, Olatunji a scăpat singur cu Târnovanu și a încercat să îl dribleze pe portarul român, însă fără succes.

Căpitanul Darius Olaru l-a depășit ușor pe Birmancevic și l-a învins pe Vindahl cu un șut de la distanță, reducând din diferență în minutul 60. Olaru a ajuns la o bornă de 7 reușite în acest start de sezon pentru FCSB.

Cehii au renunțat la faza de atac, permițându-le celor de la FCSB să domine la capitolul posesie și ocazii. După încercări eșuate pentru Baeten, Alhassan și Popa, tribunele arenei din Ghencea au sărit în aer în momentul în care Malcom Edjouma l-a învins pe Vindahl cu o lovitură de cap, după o pasă superbă venită de la Olaru.

FCSB a continuat să atace, însă fără succes la finalul celor 90 de minute. Drumul european continuă pentru bucureșteni, însă în Europa League, în vreme ce Sparta Praga va întâlni formația Malmo în play-off-ul UCL, după ce suedezii au învins-o în turul 3 pe PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu.