FCSB a condus la Praga, însă a fost aproape să piardă! VAR-ul a intervenit salvator în prelungiri

Sparta Praga și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din turul 3 preliminar UEFA Champions LeagueProfimedia
Sparta Praga și FCSB au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din turul 3 preliminar UEFA Champions League.

Sparta Praga - FCSB 1-1

FCSB a avut un start bun de partidă pe stadionul epet ARENA din Praga. Timp de minute bune, bucureștenii au dominat la capitolul posesie și au menținut balonul în jumătatea de teren a celor de la Sparta.

Un prim moment periculos la poarta lui Vindahl a venit în minutul 7, când goalkeeperul cehilor a respins defectuos o centrare expediată de Băluță din flancul stâng. Pe traiectoria balonului nu s-a aflat însă niciun jucător din lotul roș-albaștrilor.

La scurt timp, Vindahl a comis o nouă greșeală majoră, însă Adrian Șut nu a putut trimite mingea în poartă lasată goală de goalkeeperul danez.

După o repunere din margine, albanezul Qazim Laci a încercat un șut de la distanță spre poarta lui Târnovanu, însă fără succes.

Jocul ofensiv a continuat să fie de partea celor de la FCSB, David Miculescu încercând și el o execuție din unghi.

Cu 10 minute înainte de pauză, cehii au semnat și ei o mare ocazie prin Lukas Haraslin, care nu a putut profita de o minge făcută cadou după o respingere greșită a lui Crețu și a trimis departe de poarta lui Târnovanu din marginea careului. După o nouă fază de atac, căpitanul Laci nu a fost precis în încercarea de a găsi ținta de la aproximativ 20 de metri.

În minutul 40 a venit și primul șut pe poartă, acesta aparținându-i lui Daniel Popa. Goalkeeperul Vindahl a reușit însă să rețină.

În careul advers, Asger Sorensen a irosit o șansă bună pentru cehi, lovitura de cap a fundașului danez nefiind pe poarta lui Târnovanu.

Repriza secundă

La pauză, antrenorul Elias Charalambous a optat pentru introducerea în teren a lui William Baeten, erou în meciul cu Maccabi Tel Aviv. Belgianul l-a înlocuit pe Daniel Popa. Echipa bucureșteană a semănat din nou pericol în debutul părții secunde, Vindahl respingând cu mari emoții o centrare bună trimisă de Darius Olaru.

Același Olaru a trimis o minge bună în interiorul careului pentru Băluță, extrema celor de la FCSB fiind trădat de preluare. Baeten l-a servit pe Olaru în flancul stâng, echipa bucureșteană beneficiind de o nouă lovitură de colț.

O nouă mare eroare comisă de Vindahl putea duce la deschiderea scorului, însă Băluță nu a reușit să fructifice dintr-o poziție ideală.

Din cornerul rezultat avea să vină golul meritat al celor de la FCSB. Dawa a înscris pentru a doua oară în acest sezon în Europa, învingându-l pe Vindahl cu o lovitură de cap la colțul scurt din centrarea lui Olaru.

Introdus la pauză, Baeten a putut juca doar 18 minute, extrema belgiană fiind înlocuită cu Marius Ștefănescu după ce a acuzat o accidentare.

După primirea golului, echipa pragheză s-a aruncat în atac. Egalarea a venit tot în urma unui corner la care Târnovanu a ieșit neinspirat, nigerianul Victor Olatunji, introdus de numai 6 minute în teren, reușind să înscrie cu o lovitură de cap din centrarea lui Birmancevic.

În prelungiri, FCSB a trăit mari emoții după ce Birmancevic a nimerit bara porții lui Târnovanu. După un out de margine, Kaan Kairinen a introdus mingea în poartă, însă reușita a fost anulată de VAR, reluările arătând un fault comis asupra lui Malcom Edjouma.

S-a încheiat cu rezultat de egalitate după un joc curajos al campioanei României în Cehia. Returul din Ghencea va avea loc peste o săptămână.

Statistici
StatisticiFlashscore

Echipele de startFlashscore

Marius Ștefănescu a fost trimis pe banca de rezerve, locul său în primul 11 fiind preluat de Alex Băluță.

În tabăra adversă, tehnicianul danez Lars Friis a aliniat o echipă ofensivă pentru Sparta Praga.