Remiză în Ghencea între FCSB și Maccabi Tel Aviv, în primul duel din turul 2 UCL

FCSB și Maccabi Tel Aviv au încheiat la egalitate în Ghencea, scor 1-1, în primul duel din turul 2 UCLAgerpres
FCSB și Maccabi Tel Aviv au încheiat marți seară (23 iulie) la egalitate, scor 1-1, pe Stadionul Ghencea din București, în primul duel din turul 2 UEFA Champions League. Ambele goluri au venit în partea a doua a jocului, actul secund fiind unul mult mai animat.

FCSB - Maccabi Tel Aviv 1-1. Urmărește comentariul audio live

Primele 10 minute au arătat un joc de posesie, în avantaj fiind elevii lui Zarko Lazetic. Veteranul Eran Zahavi (36 de ani) a dat primul semnal în ultima treime cu un șut din exteriorul careului, cel mai bun marcator din istoria naționalei Israelului trimițând însă balonul pe lângă poarta lui Târnovanu.

Primul șut pe poartă a venit însă după un sfert de oră de joc, Alexandru Băluță testându-i reflexele lui Mishpati în urma unui contraatac orchestrat de elevii lui Charalambous. Portarul israelian a reținut fără probleme balonul.

O nouă fază de atac inițiată de Alex Băluță în flancul stâng putea duce la deschiderea scorului. O centrare trimisă pe jos de Radunovic în fața porții l-a găsit pe Daniel Popa, însă devierea atacantului nu a găsit cadrul porții.

În finalul primei părți, Zahavi a trimis din nou un șut periculos din marginea careului, însă din nou fără succes pentru Maccabi, cele două formații intrând la cabine la egalitate.

Statistici după primele 45 de minute
Statistici după primele 45 de minuteFlashscore

Repriza secundă

La pauză, Elias Charalambous a efectuat o dublă modificare în lotul roș-albaștrilor, Baba Alhassan și David Miculescu înlocuindu-i pe Mihai Lixandru și Daniel Popa.

O acțiune în flancul stâng a israelienilor l-a găsit la bara a doua pe Cohen, însă fundașul lateral a avut o reluare defectuasă.

La fel ca în prima repriză, Băluță a încercat o finalizare din unghi, însă Mishpati a fost din nou la locul potrivit și a reținut fără emoții. După câteva secvențe, extrema stângă a fost blocată în ultimul moment de Shlomo în interiorul careului.

După o oră de joc au venit cele mai mari ocazii de gol. Mishpati și-a salvat echipa în două rânduri, la loviturile de cap expediate de Miculescu și Șut.

În urma unei recuperări în jumătatea adversă, jucătorii lui Maccabi au pornit pe contraatac, defensiva lui FCSB reușind să blocheze șutul lui Kanichowsky din marginea careului.

Ocaziile au revenit apoi la poarta lui Mishpati, Băluță semnând o nouă șansă după o pătrundere din flancul stâng, însă fără succes. Edjouma a fost și el blocat în marginea careului.

Din nefericire pentru trupa lui Charalambous și Pintilii, golul a venit în poarta lui Târnovanu cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar. Deși goalkeeperul român a avut o intervenție bună în fața lui Addo, balonul a sărit la decarul Dan Biton, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate și a înscris din fața porții goale. Mijlocașul în vârstă de 29 de ani îi luase locul veteranului Eran Zahavi cu 5 minute în urmă.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteFlashscore

La scurt timp avea să vină replica tăioasă a celor de la FCSB, care au reușit egalarea în urma unei faze fixe. Dawa a fost cel care l-a învins în cele din urmă pe Mishpati, după o centrare venită de la căpitanul Darius Olaru.

Ștefănescu putea face 2-1 la scurt timp după o fază frumoasă reușită de FCSB, însă extrema nu a nimerit cadrul porții din interiorul careului după o pasă venită de la Radunovic.

Mijlocașul belgian William Baeten a debutat la FCSB în ultimele minute de joc, fostul fotbalist de la retrogradata FC U Craiova luându-i în teren locul lui Marius Ștefănescu.

În prelungiri, Musi a irosit o șansă imensă de a aduce victoria roș-albaștrilor, după o nouă centrare magistrală trimisă de Darius Olaru. Miculescu a fost și el refuzat de Mishpati.

Duelul s-a încheiat cu remiză, actul secund din Ghencea fiind unul mult mai animat între FCSB și Maccabi Tel Aviv. Returul din Ungaria va avea loc peste o săptămână.