UCL: Deși a revenit de la 2-0, Galata a avut un final de coșmar / Sparta, victorioasă în Suedia

Young Boys a învins-o pe Galatasaray cu 3-2
Young Boys a învins-o pe Galatasaray cu 3-2Profimedia
Miercuri, 21 august, am avut parte de o nouă seară cu partide europene.

Young Boys - Galatasaray 3-2

O partidă extrem de animată pe stadionul Wankdorf din Berna, acolo unde elvețienii au intrat în avantaj încă din minutul 3 după reușita lui Monteiro. Atacantul de la Young Boys a făcut dubla chiar înainte de intrarea la cabine într-un duel care părea controlat de gazde.

În partea secundă, golurile lui Monteiro au fost ”anulate” de o altă dublă, reușită de această dată de un jucător din tabăra turcilor. Atacantul belgian Michy Batshuayi a readus-o pe Galatasaray pe linia de plutire după ce a înscris de două ori în doar 5 minute (67, 72).

Turcii au trăit o adevărată dramă în minutele de final: au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Bardakci și Young Boys a beneficiat de o lovitură de la 11 metri transformată de Filip Ugrinic. Returul de la Galatasaray se anunță a fi unul incendiar.

Note
NoteFlashscore
Statistici
StatisticiFlashscore

Malmo FF - Sparta Praga 0-2

Sparta Praga, formația care a eliminat-o pe FCSB în turul 3 preliminar din UCL, a fost cu siguranță conștientă de faptul că duelul din Suedia nu va fi unul ușor.

Cu toate astea, cehii au plecat cu o victorie foarte importantă în economia calificării în faza grupelor, Sparta pornind ca favorită în manșa decisivă de peste o săptămână.

În mod paradoxal, trupa condusă de antrenorul danez Lars Friis a fost ”ajutată” de un autogol înscris tot de un fotbalist danez, Jens Stryger Larsen (31), pentru ca în minutele de final Matej Rynes (89) să stabilească scorul final.

Note
Statistici

În celelalte două partide ale serii, Midtjylland și Slovan Bratislava au încheiat la egalitate, scor 1-1, în vreme ce Salzburg s-a impus în Polonia cu 0-2 în compania ucrainenilor de la Dinamo Kiev.