UCL: Pasă de gol Krasniqi și victorie pentru Sparta Praga / Fenerbahce se impune în prelungiri

Sparta Praga a învins-o pe Shamrock cu 4-2
Sparta Praga a învins-o pe Shamrock cu 4-2Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate marți seară în partidele decisive din turul doi preliminar din UEFA Champions League.

Sparta Praga - Shamrock Rovers 4-2

Calificare în turul 3 pentru Sparta, cehii reușind să se impună și acasă, după ce în primul duel au învins cu 2-0 în Irlanda.

Meciul decisiv a fost însă unul mult mai ofertant. Șase goluri au fost marcate pe epet ARENA din Praga, gazdele intrând la pauză cu avantaj, 2-1, după reușitele semnate de Oltatunji (29) și Ross (41), în vreme ce Greene (32) a punctat pentru irlandezi.

În startul părții secunde, Shamrock a reușit din nou să egaleze prin același Greene, care a făcut dubla în minutul 57. Doar un minut au rezistat însă oaspeții, întrucât Sorensen i-a dus din nou în avantaj pe cehi din pasa lui Danek.

Pentru prima dată integralist în lotul Spartei, ex-rapidistul Ermal Krasniqi a oferit o pasă de gol pentru albanezul Indrit Tuci, care a închis tabela în minutul 71.

Sparta Praga merge așadar în turul 3 și așteaptă învingătoarea din dubla FCSB - Maccabi Tel Aviv.

Fenerbahce - Lugano 2-1

Au fost din nou ceva emoții pentru turcii lui Mourinho, întrucât Fenerbahce a fost condusă la pauză după reușita lui Mohamed Belhadj din minutul 7.

De aproape o oră de joc au avut nevoie cei de la Fenerbahce pentru a restabili egalitatea: Edin Dzeko, erou în meciul tur după ce a reușit un hattrick, a înscris pentru a patra oară în poarta elvețienilor de la Lugano.

Lovitura de grație a venit chiar la ultima fază din prelungiri, polonezul Sebastian Szymanski fiind cel care a închis tabela din pasa sârbului Dusan Tadic.

În turul trei, Fenerbahce va întâlni formația franceză Lille.