Van Dijk salută răspunsul "calm" al lui Liverpool în victoria cu AC Milan

Van Dijk salută răspunsul "calm" al lui Liverpool în victoria cu AC MilanSimon Dael / Shutterstock Editorial / Profimedia
Virgil van Dijk a salutat răspunsul "calm" al lui Liverpool la primirea unui gol timpuriu împotriva lui AC Milan, care a revenit și a câștigat cu 3-1 în deschiderea Ligii Campionilor.

Căpitanul lui Liverpool, Van Dijk, a recunoscut că echipa sa a părut că nu are niciun plan în timpul înfrângerii șocante cu 1-0 acasă cu Nottingham Forest în Premier League de weekendul trecut.

Fundașul central olandez a fost din nou îngrijorat după ce Christian Pulisic a adus Milanul în avantaj după doar trei minute pe San Siro.

Spre ușurarea apărătorului, Liverpool a rămas la planul de joc al antrenorului Arne Slot și a egalat prin Ibrahima Konate înainte ca Van Dijk și Dominik Szoboszlai să înscrie pentru a pecetlui victoria.

Întrebat dacă a fost răspunsul perfect la jocul cu Forest, Van Dijk a spus: "Nu, nu după trei minute. Dar după trei minute cred că a fost foarte bun în multe feluri.

Am rămas calmi, am jucat cum am vrut să jucăm, mai degrabă decât să alergăm ca și cum nu am avea absolut niciun plan, așa cum am făcut, mai ales în ultimele 20 până la 30 de minute din a doua jumătate a ultimului joc, când poți juca încă o oră și nu vei marca."

Van Dijk a insistat că nu a fost niciodată îngrijorat de criticile care au însoțit înfrângerea de la Forest, care a venit după ce Liverpool a câștigat primele trei meciuri ale erei Slot fără a primi un gol.

"Pentru cine este un dezastru?", a spus el.

"Singura influență pe care o avem este ceea ce facem pe teren și ați văzut asta. Este vorba despre a livra astăzi și mâine și dacă nu o faci, atunci presiunea vine din exterior, dar trebuie să rămânem calmi.

Eu am un rol important în asta, managerul însuși are un rol în asta, dar la sfârșitul zilei noi, ca jucători, trebuie să arătăm asta pe teren."

Van Dijk în acțiune împotriva Milanului
Van Dijk în acțiune împotriva MilanuluiSimon Dael / Shutterstock Editorial / Profimedia

Persistența lui Slot cu o echipă practic neschimbată pentru primele patru meciuri ale sezonului a fost supusă examinării, dar el a menținut această poziție cu doar două schimbări împotriva Milanului.

Cody Gakpo, una dintre modificările lui Slot, a fost o revelație la primul său start în campanie, oferind o prestație dinamică prin care amintește de forma sa pentru Olanda la Euro 2024.

"Cred că și anul trecut a avut meciuri foarte bune, nu cred că trebuie să uitați asta", a spus Van Dijk.

"Am văzut ce poate produce, dar când joci un meci pe săptămână și jucătorii - în acest caz Lucho (Luis Diaz) - au făcut foarte bine, atunci trebuie să fii răbdător.

Avem nevoie ca toată lumea să fie la cel mai bun nivel și ați văzut că el ar putea face diferența cu centrări și pase. Avem nevoie de toată lumea și acesta a fost un bun exemplu în acest sens".