Veteranul Di María, pregătit de o nouă întâlnire cu Atletico Madrid

Ángel Di María
Ángel Di MaríaPATRICIA DE MELO MOREIRA/ AFP
Rosarino a marcat o epocă la Real Madrid între 2010 și 2014. Au fost anii în care rivalitatea dintre cele două echipe din capitala Spaniei a atins apogeul după o serie lungă de confruntări istorice.

Prima parte a acestei perioade a mers destul de bine pentru Atleti, care era deja condusă de Simeone. Rojiblancos au dat lovitura în finala Copa del Rey 2013 de pe Bernabéu împotriva Madridului lui Mourinho, cu golul mitic al lui Miranda în prelungiri.

Cu toate acestea, meciul care rămâne cel mai mult în memorie este finala Ligii Campionilor de la Lisabona din 2014. Pe același stadion pe care se va juca meciul din această seară, Estadio Da Luz, Di María a fost un coșmar pentru colchoneros.

Deși argentinianul nu a marcat, el a jucat un rol cheie de-a lungul celor 120 de minute, și mai ales în prelungiri. Atleti părea campioană europeană grație golului lui Godín din minutul 36. Însă golul istoric al lui Sergio Ramos din minutul 93 a lăsat loc altor 30 de minute în care Bale, Marcelo și Cristiano din penalty au făcut 4-1 și au adus Madridului al zecelea titlu în Liga Campionilor.

El Fideo a fost votat MVP al finalei. Al doilea gol, marcat cu capul de Bale, a venit după o acțiune individuală spectaculoasă a argentinianului, o marcă înregistrată a clubului.

Di María, împotriva lui Raúl García în finala Ligii Campionilor din 2014.
Di María, împotriva lui Raúl García în finala Ligii Campionilor din 2014.Javier Soriano / AFP

A fost aproape de Atleti

Dar legătura lui Di Maria cu Atleti nu se oprește aici. Simeone, care s-a bucurat de el ca fan al echipei naționale a Argentinei cu tripla (Copa America 2021-Cupa Mondială 2022-Copa America 2024) a fost aproape să-l semneze în două ocazii.

În 2018, când Griezmann a plecat la Barcelona, și în 2022, după ce originarul din Rosario a părăsit PSG. Angelito, în cele din urmă, a sfârșit prin a-și încerca norocul în Serie A, la Juventus. În această seară, pentru a doua oară în carieră, el va înfrunta Atleti în Liga Campionilor.

În Portugalia vor să îl vadă jucând pe poziția de număr 10

După 48 de apariții în sezonul trecut, 17 goluri și 13 pase decisive în tricoul alb-roșu, Di Maria a plecat liber de contract la Copa America și a sfârșit prin a câștiga al doilea său titlu continental cu Albiceleste.

Di María, cu Lautaro Martínez și Leandro Paredes, după câștigarea Copa América 2024.JUAN MABROMATA / AFP

Visul său a fost întotdeauna să se întoarcă la Rosario Central pentru a-și încheia cariera profesională. Însă contextul socio-politic din Argentina, și mai ales amenințările la adresa familiei sale, l-au determinat pe Di María să reflecteze asupra sezonului 2024-2025.

După ce s-a retras oficial din naționala Albiceleste, El Fideo a decis să rămână încă un an în Da Luz, reînnoindu-și contractul până în 2025. Și, în ciuda schimbării de antrenor după plecarea lui Roger Schmidt și sosirea lui Bruno Lage.

Extrema argentiniană în vârstă de 36 de ani a jucat întotdeauna pe aripa dreaptă, așa cum a făcut-o și anul trecut. Cu toate acestea, în Portugalia există un curent de opinie conform căruia Di Maria ar trebui să joace în poziția de 10, ocupând spațiul lăsat liber de Rafa, acum la Besiktas.

Pe dreapta sau pe stânga?

Totuși, Bruno Lage a deschis ușa unei schimbări de flancuri pentru meciul din această seară cu Atlético de Madrid. "Avem o echipă bună, cu jucători pe diferite posturi, care pot oferi diferite opțiuni. Nu am multe îndoieli, singura este unde să îl pun pe Di María, dacă pe dreapta sau pe stânga, deoarece este foarte puternic în unu la unu", a declarat antrenorul la Sport TV.

La scurt timp după aceea, într-o conferință de presă, el a alimentat și mai mult îndoiala."El (Di Maria) a jucat atât pe dreapta, cât și pe stânga, iar adevărul este că în ultima perioadă aici a jucat pe dreapta. Dar îmi amintesc că în finala Cupei Mondiale din Qatar a jucat pe stânga și a marcat un gol. Este un jucător foarte puternic de unu la unu, iar adversarii săi care joacă pentru Atlético de Madrid știu asta. Singura mea întrebare este unde îl putem plasa pentru a profita de aceste caracteristici și a crea mai multe oportunități de a marca mai multe goluri", a explicat Bruno Lage.

Di María este titular indiscutabil și este un jucător fundamental pentru antrenorul Benficăi. Ceea ce nu știm este în ce zonă a terenului dă cel mai bun randament.