Vinicius, sigur de Balonul de Aur după hattrick-ul din meciul cu Dortmund. ”Nu e niciun dubiu”

Vinicius Jr.
Vinicius Jr.Cordon Press / ddp USA / Profimedia
Brazilianul a fost motorul lui Madrid în revenirea împotriva Borussiei Dortmund, după ce Los Blancos fuseseră conduși cu 2-0. Vini a marcat trei goluri în doar o jumătate de oră și a transformat eșecul într-o victorie categorică într-o repriză a doua epică a lui Real Madrid.

A fost seara lui Vinicius care va conta nu numai pentru Real Madrid în Champions League, ci mai ales pentru brazilian în mod individual.

Multă lume crede deja că yattrick-ul marcat de Vini este biletul VIP pentru Balonul de Aur.

Brazilianul a egalat întâi pentru 2-2, după ce a primit o pasă de la Mbappé.

Apoi a făcut 4-2 după o cursă fantastică  în care a scăpat de Süle.

În prelungiri, a marcat al cincilea gol, finalizând cu clasă un contraatac și șutând pe lângă portarul elvețian de la Dortmund.

Acest hattrick va influența multe voturi lunea viitoare când va fi decernat Balonul de Aur, iar Vinicius este marele favorit.

Statistici Vinicius
Statistici ViniciusFlashscore

”Clar, el va fi Balonul de Aur!”

La finalul meciului, Vinicius a spus că nu și-a pus problema că Real nu va câștiga deși fusese condusă cu 0-2.

"Am ajuns în vestiar foarte liniștiți, l-am ascultat pe antrenor și am spus un singur lucru, dacă marcăm rapid, revenim. Mulțumim fanilor, dar trebuie să ne îmbunătățim și să jucăm așa de la începutul meciului, pentru că dacă nu, antrenorul se supără".

Și a subliniat magia de pe Bernabéu. "Credem în noi, știm că acasă, cu fanii noștri, se poate întâmpla orice".

Gică Craioveanu, fost jucător în fotbalul spaniol, foarte apreciat de bascii de la Real Sociedad, consideră că nu mai există dubii cu privire la numele următorului Balon de Aur.

Pentru el, Vinicius Junior, autor a 3 goluri în Real Madrid - Borussia Dortmund 5-2 e deja câștigător, cu numai 6 zile înainte de ceremonie,

”Vinicius va fi Balonul de Aur. Dacă mai sunt dubii? Niciunul! Eu v-am spus de ceva timp că l-au sunat să-și pregătească costumul de ginerică. Nu, e clar. A câștigat Champions League, a câștigat titlul în Spania”, a spus Craioveanu potrivit digisport.ro, citat de gsp.ro.