Rezultate pozitive! Victorii pentru Farul și Sepsi /CFR, remiză cu Adana lui Kluivert

Rezultate, statistici și comentarii live
Rezultate, statistici și comentarii liveFotbal Club CFR 1907 CLUJ/ Facebook
După ce FCSB s-a impus miercuri în deplasarea de la CSKA 1948 Sofia, celelalte trei reprezentante ale României au obținut rezultate pozitive în prima manșă din turul 2 al preliminariilor Conference League.

CSKA Sofia - Sepsi OSK 0-2

Fără îndoială, Sepsi a realizat surpriza serii, după ce elevii lui Liviu Ciobotariu s-au impus cu 2-0 pe terenul lui CSKA Sofia, prin golurile marcate de Rondon și Varga în repriza secundă.

Citește mai mult: Sepsi produce surpriza și câștigă pe terenul lui CSKA Sofia

CFR Cluj - Adana 1-1

Trupa lui Mandorlini a avut un început de vis, după ce Jefte Betancor a deviat cu ceva noroc balonul în poartă în minutul 6, deschizând astfel scorul pe arena Dr. Constantin Rădulescu.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Duelul dintre CFR și Adana a fost unul plin de ocazii de ambele tabere. Formația din Gruia poate spune că a câștigat un nou portar după plecarea lui Scuffet: Sava a avut intervenții formidabile în fața unor jucători precum Sari, Belhanda sau Ndiaye.

Turcii au reușit să egaleze cu un sfert de oră înainte de fluierul final prin căpitanul Stambouli, care a ajuns la minge și l-a învins pe Sava după o deviere norocoasă a lui Ndiaye în interiorul careului.

Farul Constanța - Urartu 3-2

Un meci neașteptat de greu pentru formația lui Hagi, care a reușit să obțină în cele din urmă victoria în minutele de prelungire. A fost un meci al erorilor pentru portarii celor două tabere. Marinarii au fost conduși în două rânduri în prima repriză, reușind să revină prin golurile lui Tudor Băluță și Adrian Mazilu, cu un eurogol reușit înainte de pauză.

În partea secundă, Farul și-a creat multe ocazii într-un duel ce părea că se va încheia cu o remiză. Alibec, Mazilu, Băluță și Rivaldinho au trecut pe rând foarte aproape de a înscrie golul victoriei, care avea să fie marcat în cele din urmă în prelungiri prin Larie, care a șutat puternic un balon respins de armeni în marginea careului.

Vezi toate rezultate înregistrate în preliminariile Conference League

Comentariu live text

Min 90+8: Final de partidă la Ovidiu! Farul învinge Urartu cu 3-2!

Min 90+6: Goool Farul! Larie înscrie cu un șut puternic din marginea careului, după o minge respinsă de apărătorii armeni.

Min 90 - Alibec are o nouă șansă de a înscrie!

Min 88: Ratare uriașă pentru Farul! Băluță combină spectaculos cu Rivaldinho și trimite la colțul lung. Mingea nu prinde spațiul porții.

Min 83: Adrian Mazilu, foarte aproape de dublă. Șutul din unghi trimis de extremă nu prinde cadrul porții.

Min 56 - Piloyan are o intervenție foarte bună și salvează de pe linia porții după ce Rivaldinho a trimis un lob peste Melikhov.

Min 52 - Șansă mare pentru Urartu! Maksimenko îl întoarce în careu pe Artean și trimite puternic spre poartă. Aioani este salvat de bară.

Min 46 - A început repriza secundă.

Min 45 - Finalul primei părți la Ovidiu! Farul și Urartu sunt la egalitate, 2-2.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Min 45 - Gooool Farul! Adrian Mazilu pătrunde în flancul drept și trimite mingea la colțul lung cu o execuție senzațională.

Min 44 - Alibec șutează în forță din lovitură liberă, dar mingea este respinsă de portarul armean.

Min 38 - GOOL Urartu! Zotko trimite șut puternic dintr-o lovitură liberă de la circa 30 de metri. Aioani ratează intervenția și mingea intră în poartă.

Min 27: GOOL Farul! Tudor Băluță șutează cu stângul de la puțin peste 20 de metri și reușește să înscrie după o gafă mare a portarului Melikhov.

Min 23: Gol Urartu! Artem Maksimenko este lansat în adâncime și scapă singur cu Aioani. Atacantul rus îl învinge pe fără probleme pe portarul constănțean.

Min 13: Kiki șutează pe poartă de la distanță. Melikov reține fără probleme.

Min 6: Nedelcu și Alibec semnează primele ocazii pentru constănțeni.

Min 1: Start de partidă pe stadionul din Ovidiu.

Echipele de start:

Echipele de startFlashscore

Meciul este transmis de Digi Sport 2 și Prima Sport 2.

CFR Cluj - Adana Demirspor 1-1

Min 90 - Final de partidă! CFR și Adana încheie la egalitate, 1-1.

Min 82: Manea respinge o minge pe care scria ”gol” trimisă de Nani, care a primit balonul în mijlocul careului după o acțiune a lui Sari.

Min 80: Este rândul turcilor să irosească o nouă șansă. Sava intervine din nou eroic la șutul lui Sari.

Min 79: Ocazie imensă pentru CFR! Șutul lui Camora este respins cu un reflex incredibil de Karacic.

Min 77: Gol Adana! Stambouli restabilește egalitatea după o combinație în careu cu Ndiaye.

Min 75: Sava respinge șutul puternic trimis de Sari, apoi lovitura de cap a lui Ndiaye trece aproape de stâlpul din stânga.

Min 62: Șansă mare pentru Adana! Ajeti respinge pe spate o centrare venită din flancul drept. Mingea ajunge la Belhanda, care nu reușeșste să găsească spațiul porții din interiorul careului.

Min 45: Final de primă repriză! Ardelenii conduc cu 1-0 prin golul înscris de Jefte.

Min 36: Sava iese foarte bine și salvează în fața lui Ndiaye.

Min 24: Morgan intervine excelent și îl blochează pe Ndiaye, rămas singur cu portarul Sava.

Min 21: Din nou șansă pentru CFR! Karacic reușește să rețină un balon trimis cu capul de Ajeti.

Min 8: Ocazie mare pentru CFR! Cristi Manea trimite un voleu periculos după centrarea aceluiași Camora din partea stângă. Mingea prinde pământul și se duce aproape de vinclul porții lui Karacic.

Min 6: Gool CFR! Jefte Bentancor deviază norocos în poartă după o centrare pe jos trimisă de Camora.

Min 3: Ocazie mare pentru Adana! Sava scoate cu un reflex uluitor șutul din marginea careului expediat de Belhanda.

Min 1: Start de partidă pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca.

Partida este transmisă în direct de Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Yevhen Konoplyanka este marele absent al CFR-ului din această dublă, motivul fiind acela că transferul său a fost efectuat după ce formația ardeleană a trimis celor de la UEFA lista cu jucătorii eligibili pentru turul doi preliminar din Conference League.

Min 90 - FINAL! Bulgarii au încercat să reducă din handicap pe final, însă Sepsi s-a apărat precis și a reușit să-și mențină avantajul de două goluri.

Min 80 - GOOL Sepsi! Varga profită de ieșirea greșită a portarului lui CSKA și înscrie în poarta goală cu un șut de la circa 25 de metri.

Min 68 - GOOL Sepsi! Nicolae Păun marchează după ce șutul lui Varga a fost blocat în primă fază.

Min 60 - Căpitanul Turitsov semnează o ocazie importantă pentru gazde.

Min 59 - Ștefănescu scapă singur spre poarta adversă și este oprit cu o alunecare în interiorul careului.

Min 46 - A început repriza secundă Sofia.

Min 45 - Final de primă repriză. Sepsi s-a apărat precis în prima parte și a lansat câteva contraatacuri periculoase.

Min 20 - Bulgarii au avut posesia (68%), însă nu și-au creat nicio ocazie periculoasă de poartă. Sepsi a avut câteva incursiuni bune care nu au fost finalizate cu șut.

Min 1 - A început partida de la Sofia.

Partida dintre CSKA și Sepsi poate fi urmărită pe Digi Sport 3 și Prima Sport 3. Partida de la Sofia este comentată live pe Flashscore, de la fața locului, de Cristian Frisk.

Liviu Ciobotariu: "CSKA Sofia e o echipă puternică, noi însă nu ne speriem de nimeni"