CFR și-a aflat adversara din play-off-ul Conference League / Drăguș, eliminat din Europa League

Rezultatele serii în competițiile europene
Rezultatele serii în competițiile europeneProfimedia
Flashscore vă prezintă cele mai importante momente înregistrate joi seară (15 august) în preliminariile competițiilor europene.

Pafos - CSKA 1948 Sofia 1-0 (4-0 după extra time, rezultat tur: 1-2)

Ciprioții de la Pafos sunt următorii adversari ai CFR-ului, dubla din play-off stabilind ulterior echipa care va ajunge în grupele Conference League.

Pentru cei de la Pafos nu a fost însă ușor, trăind cu mari emoții meciul de pe teren propriu în care până în minutul 90+6 calificați erau bulgarii de la CSKA 1948, aceștia având avantaj după victoria cu 2-1 din meciul tur.

Deși au jucat o repriză întreagă cu un om în plus, cei de la Pafos au reușit să egaleze la general abia în minutul 90+7, prin stoperul olandez Derrick Luckassen, duelul urmând să continue în extra time, acolo unde brazilienii Jaja (94) și Anderson Silva (100) au asigurat un confort pentru ciprioți încă din prima repriză a prelungirilor.

Scorul final a fost stabilit de autogolul bulgarului Reyan Daskalov din minutul 118.

La Pafos evoluează mijlocașul central Vlad Dragomir (25 de ani). Acesta a fost integralist în partida cu CSKA 1948 Sofia și a primit nota 6.8 din partea Flashscore.

Meciurile din play-off-ul Conference League se joacă pe 22 (turul), respectiv 29 august.

Vezi toate rezultatele înregistrate joi seară în preliminariile Conference League

Rapid Viena - Trabzonspor 2-0 (rezultat tur: 1-0)

Cu 3-0 la general, austriecii merg mai departe în play-off-ul Europa League, în vreme ce Trabzonspor, formația turcă la care este legitimat atacantul român Denis Drăguș, coboară în Conference League, acolo unde pentru un loc în grupe mai urmează duelul de play-off cu învingătoarea din dubla Slask Wroclaw (Polonia) - St. Gallen (Elveția). În tur, elvețienii s-au impus cu 2-0.

Denis Drăguș a fost integralist în partida cu Rapid Viena, însă nu a reușit să marcheze, fiind notat cu 6.0 de Flashscore. Românul are un gol marcat în turul 2 din Europa League, în victoria obținută în manșa decisivă de Trabzonspor pe teren propriu cu slovacii de la Ruzomberok (scor 1-0).