Corvinul nu capitulează după înfrângerea cu Astana. Maxim: ”Mergem în Kazahstan să câştigăm!”

Florin Maxim
Florin Maxim Profimedia
Antrenorul echipei de fotbal Corvinul Hunedoara, Florin Maxim, a declarat, joi seara, că el crede în calificare în ciuda înfrângerii de pe teren propriu, scor 2-1, cu formația kazahă FC Astana, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Conference League.

Corvinul Hunedoara a fost învinsă de Astana pe Stadionul Municipal din Sibiu, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Conference League la fotbal.

Românii au intrat la pauză în avantaj, dar Astana a răsturnat situația în repriza a doua. Pentru Corvinul a marcat Antonio Manolache în minutul 37 din pasa lui Pîrvulescu.

Returul e pe 15 august, pe Stadionul Almatîi Ortalik din Almatîi, de la ora 17:00, iar arbitru va fi turcul Atilla Karaoglan.

Florin Maxim nu și-a pierdut încrederea în calificare, chiar dacă recunoaște calitatea jucătorilor lui Astana.

”A doua repriză nu am arătat bine deloc. Dar mergem în Kazahstan să câştigăm şi să ne calificăm. În lotul lor sunt 12 internaționali, dar nu pot să zic că m-au surprins. Într-adevăr, ei au fost mai pragmatici. Chiar nu pare imposibil să întoarcem această întâlnire. Astana are jucători de calitate, nu vreau să par impertinent, dar se poate întoarce rezultatul acolo. Eu chiar cred în calificare”, a spus el la postul Digisport.

”Am fost incapabili să ieşim în întâmpinare pe faza defensivă, am luat două goluri foarte uşor, e meteahna noastră. Tot vorbim despre această problemă, e frustrant. Dar sper să învățăm din asta şi să mergem mai departe. După 1-0 la pauză, să intrăm în repriza a doua şi 15 minute să nu punem piciorul pe minge, nu ştiu, pentru mine e inexplicabil. Trebuie să vorbesc cu băieții să vedem ce s-a întâmplat, pentru că eu efectiv nu am cuvinte”, a adăugat Maxim.

Dacă va trece de FC Astana, Corvinul va juca în play-off cu scoțienii de la St Mirren FC sau cu norvegienii de la SK Brann Bergen.

Hunedorenii ar juca primul meci în deplasare, pe 22 august, iar returul acasă, pe 29 august.