Examen trecut cu brio de ”studenții” lui Chelsea în fața lui Gent în Conference League

Pedro Neto sărbătorește deschiderea scorului de 2-0 pentru Chelsea la scurt timp după pauzăGlyn KIRK / AFP
Chelsea a pierdut doar unul din ultimele 15 meciuri disputate pe teren propriu în toate competițiile, după ce și-a început campania inaugurală în UEFA Conference League (UECL) cu o victorie cu 4-2 în fața lui KAA Gent pe Stamford Bridge.

Chelsea este obișnuită cu farmecul Ligii Campionilor UEFA, dar, după un an în afara ligilor continentale, o revenire în orice competiție europeană, chiar și în a treia ca importanță, este binevenită.

Totuși, având în vedere diferența de clasă față de adversarii din faza de campionat a Conference din acest an, Enzo Maresca a considerat că poate renunța la serviciile superstarului Cole Palmer pentru întreaga primă etapă a competiției.

Jadon Sancho, Nicolas Jackson, Moises Caicedo și o serie de alți jucători din prima echipă au fost alături de el în tribune, însă "albaștrii" au dominat cea mai mare parte a primei reprize.

Prima șansă reală a venit în minutul 12, și s-a concretizat cu gol, Renato Veiga marcând primul său gol pentru club din centrarea lui Mykhaylo Mudryk la bara a doua.

Oaspeții s-au chinuit să iasă din propria jumătate de teren pentru o perioadă îndelungată, dar apoi au reușit să își creeze câteva ocazii pentru a demonstra că pot pune probleme.

Mai întâi, Archie Brown a șutat direct în Filip Jorgensen atunci când a jucat la poartă, înainte ca Andri Gudjohnsen, fiul fostului erou al lui Chelsea și de două ori câștigător al Premier League cu Blues, Eidur, să tragă peste bară din interiorul careului.

După o primă repriză care a fost, în mare parte, destul de liniștită, începutul celei de-a doua a fost frenetic.

La 60 de secunde de la reluare, Pedro Neto a dublat avantajul echipei sale, marcând din unghi și înscriind a doua sa reușită pentru club.

Gent a replicat la scurt timp, când Tsuyoshi Watanabe, liber de marcaj, a reluat cu capul centrarea lui Gudjohnsen.

Din nou, însă, una dintre multele vedete ale lui Chelsea a restabilit avantajul de două goluri: Christopher Nkunku, care până în acel moment se plimbase efectiv pe teren, l-a învins pe portarul lui Gent, Davy Roef, cu un șut de la marginea careului.

Din acel moment, Gent a fost oarecum descumpănită și, în scurt timp, Chelsea s-a distanțat și mai mult când Kiernan Dewsbury-Hall și-a deschis și el cont la londonezi, trecând pe lângă Roef.

Oamenii lui Maresca s-au liniștit pe final, deși Omri Gandelman a reușit să ducă scorul la 4-2.

Echipa londoneză este marea favorită la câștigarea acestui trofeu - care ar face-o primul club care câștigă toate competițiile majore ale UEFA.