Calificare la pas pentru CFR Cluj. Ardelenii vor da piept cu o altă echipă ”exilată”

Bîrligea a reușit o dublă cu Neman Grodno
Bîrligea a reușit o dublă cu Neman GrodnoProfimedia
CFR Cluj s-a calificat fără emoții în turul trei preliminar al Conference League, după ce a câștigat cu 5-0 returul cu bielorușii de la Neman Grodno. Ardelenii vor da piept în turul următor cu israelienii de la Maccabi Petah Tikva, care au pierdut dubla cu Braga din Europa League cu scorul general de 0-7.

Neman Grodno - CFR Cluj 0-5

A fost un început foarte echilibrat de partidă la Gyor, ambele echipe practicând un joc mai degrabă încâlcit, cu puține verticalizări, și ca atare, ocaziile de poartă au întârziat să apară.

Dar la prima ocazie avută, CFR a reușit și să marcheze. O lovitură liberă executată de Deac de pe extrema stângă a ajuns în fața porții adverse, iar Muhar a reluat simplu cu latul din careul de șase metri.

CFR putea face 2-0 în minutul 33, când Bîrligea a scăpat spre poarta bielorușilor, dar șutul său a fost respins in extremis de portarul lui Neman Grodno.

În cele din urmă, Bîrligea și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 40, când o pasă superbă a lui Deac l-a lăsat singur în fața porții adverse și cu un șut plasat pe jos a reușit să-l învingă pe Belov.

CFR a reușit să introducă mingea în plasă și în debutul reprizei secunde, Muhar aflându-se din nou la finalizare, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.

Bîrligea a avut golul de 3-0 în gheată, când a fost lansat din nou perfect pe culoar, dar atacantul aredelenilor a șutat direct în Belov de această dată, iar tabela a rămas nemodificată. La cornerul rezultat, mingea a ajuns la Boben în fața porții adverse, dar șutul fundașului din câțiva metri a fost respins printr-un reflex uimitor de Belov.

Bîrligea a fost, însă, magistral câteva minute mai târziu, când a reluat din prima cu boltă de la aproximativ 30 de metri, iar mingea l-a depășit pe portarul bielorus și s-a oprit în plasă.

Doar două minute trecuseră (59) de când se reluase partida de la centru, când CFR a dus scorul la 4-0. A fost rândul lui Korenica să-și treacă numele pe lista marcatorilor, cu o execuție splendidă de la marginea careului.

S-a terminat 5-0 pentru CFR Cluj, Nkololo marcâne și el pentru formația pregătită de Dan Petrescu, iar ardelenii urmează să-i întâlnească în turul următor pe israelienii de la Maccabi Petah Tikva, care au pierdut dubla cu Braga din Europa League cu scorul combinat de 7-0.

Manșa tur va avea loc în deplasare pe 8 august, cel mai probabil tot în Ungaria, deoarece nici echipele israeliene nu pot disputa meciurile pe teren propriu.