În prima manșă a play-off-ului din Conference League, CFR Cluj a învins-o pe Pafos cu 1-0 în Gruia
În prima manșă a play-off-ului din Conference League, CFR Cluj a învins-o pe Pafos cu 1-0 în GruiaČTK / imago sportfotodienst / Anca Tepei / Profimedia
În prima manșă a play-off-ului din Conference League, CFR Cluj a învins-o pe Pafos cu 1-0 în Gruia, în ciuda faptului că ardelenii au evoluat mai bine de o repriză în 10 oameni după eliminarea lui Ciprian Deac.

CFR Cluj - Pafos 1-0

După primele 10 minute în care jocul a fost unul echilibrat, CFR Cluj a trimis primul șut pe spațiul porții lui Ivusic prin Bîrligea, însă execuția nu a fost una dificilă pentru goalkeeperul croat.

Tabela avea să se modifice în minutul 17, când kosovarul Meriton Korenica l-a învins pe Ivusic cu un șut din marginea careului.

La scurt timp, fundașul dreapta Joao Correia l-a pus la încercare pe Mihai Popa, portarul care a debutat la CFR Cluj după ce i-a luat locul lui Răzvan Sava. Fostul goalkeeper al celor de la Torino a avut însă o reacție bună.

Rezumat video full:

Deși controlau jocul în Gruia, un gest reprobabil al lui Deac, care și-a lovit un adversar într-un duel fără minge, a dus la eliminarea decarului, după ce arbitrul Simovic a fost chemat la margine pentru a revedea imaginile în camera VAR. CFR Cluj a rămas așadar în 10 oameni, cu 5 minute înainte de pauză.

După acest episod nefericit pentru trupa lui Dan Petrescu, stoperul Luckassen a fost aproape să aducă egalarea pentru ciprioți, însă voleul olandezului s-a dus pe deasupra porții lui Popa.

Găsit în poziție de finalizare, Muamer Tankovic a avut execuție care a trimis balonul departe de țintă, gazdele intrând în avantaj după primele 45 de minute.

Repriza secundă

Ciprioții au avut un start energic în momentul în care cele două echipe au revenit de la cabine. O centrare venită de la Jairo l-a găsit în fața porții pe Anderson, însă fotbalistul lui Pafos a avut o finalizare defectuoasă.

Cei de la Pafos au profitat de zonele de teren ceva mai libere din jumătatea CFR-ului după eliminarea lui Ciprian Deac, însă elevii lui Juan Carcedo nu au reușit să pună pericol la poarta lui Mihai Popa.

În condițiile date, echipa lui Dan Petrescu obține un rezultat mare în Gruia, CFR Cluj pornind cu prima șansă la accederea în grupele Conference League înainte de meciul decisiv din Cipru de peste o săptămână.