Românii Vlad Dragomir şi Andreaş Calcan au marcat în Conference League

Românii Vlad Dragomir şi Andreaş Calcan au marcat în Conference LeagueProfimedia
Fotbaliştii români Vlad Dragomir (Pafos FC) şi Andreaş Calcan (Cerno More Varna) au marcat, joi, în manşa secundă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Dragomir a marcat golul calificării ciprioților de la Pafos FC, care au dispus de FK Zalgiris Vilnius cu 3-0, după prelungiri, după 1-2 în Lituania (dublă Liviu Antal pentru baltici).

Pentru gazde au înscris Muamer Tankovic (21), Anderson Silva (101) şi Vlad Dragomir (118), profitând de faptul că Zalgiris a rămas în zece din min. 37, după eliminarea lui Younn Zahary.

Dragomir a fost integralist la gazde, în timp ce portarul Arpad Tordai a apărat tot meciul la baltici, iar Liviu Antal a fost înlocuit în min. 90.

Calcan a marcat golul vicecampioanei Bulgariei, Cerno More Varna, care a pierdut acasă cu Hapoel Beer Sheva FC, scor 1-2, după 0-0 în primul joc. Andreaş Calcan a înscris în min. 33 şi a fost înlocuit în min. 65.

Golurile echipei israeliene au fost reuşite de portughezul Helder Lopes (25, 64), al doilea din pasa lui Antonio Sefer, care a evoluat 79 de minute.

Vicecampioana Poloniei, Slask Wroclaw, a dispus de Riga FC cu 3-1, după 0-1 în Letonia. Mijlocaşul Tudor Băluță a fost rezervă la polonezi.

FC Astana va juca în turul al treilea preliminar cu Corvinul Hunedoara, după ce a trecut de moldovenii de la FC Milsami Orhei cu 1-0, prin golul croatului Marin Tomasov (49). În primul joc scorul fusese egal, 1-1.

De remarcat ca şi fosta adversară a Corvinului, Paksi FC, s-a calificat în turul al treilea, după două victorii cu AEK Larnaca, 3-0 (acasă) şi 2-0 (în Cipru).

Ghanezul Emmanuel Yeboah (fost la CFR Cluj) a marcat un gol pentru danezii de la Broendby IF, care au remizat în Kosovo, 2-2 cu KF Llapi 1932, cu victoria cu 6-0 din primul meci.