Astana - Corvinul
Astana - CorvinulProfimedia
Corvinul Hunedoara părăsește competițiile europene, după ce trupa lui Florin Maxim a pierdut cu un neverosimil 8-2 la general în fața kazahilor de la Astana. În manșa decisivă de la Almaty, erorile au predominat în defensiva hunedoreană, ceea ce a făcut ca Astana să învingă ”la set”, cu 6-1. Corvinul s-a consolat cu un eurogol reușit de Velisar în partea secundă.

Astana - Corvinul 6-1 (tur: 2-1)

Hunedorenii au avut un start curajos de partidă la Almaty, acolo unde Alexandru Necșa a obținut un prim corner pentru oaspeți după o acțiune în flancul stâng.

În minutul 13, Chinedu Geoffrey a deschis scorul pentru kazahi după ce a profitat de o pasă greșită în apărarea hunedorenilor oferită de Antonio Manolache.

Din fază fixă, Roger a amenințat poarta lui Condric cu un șut de la distanță, însă fără succes. În finalul primei părți, Lupu a încercat să îl surprindă pe portarul kazahilor cu o execuție din unghi. Balonul a ieșit în out de poartă.

Același Lupu a pus pericol în urma unui șut expediat de la mare distanță, Condric având ceva emoții înainte de a reține mingea. Neacșa a fost și el aproape de egalare în prelungirile primei părți.

Statistici
StatisticiFlashscore

Repriza secundă

Deși au continuat să mențină posesia, însă fără a crea pericol în ultima treime, hunedorenii lui Florin Maxim s-au văzut conduși în minutul 57 după o nouă greșeală mare în apărarea Corvinului. De data aceasta, Ionuț Pop a pierdut prim-planul în fața lui Tomasov, care a profitat de faptul că a rămas singur cu Lefter și a înscris pentru 2-0.

Jocul mult mai relaxat al kazahilor s-a revăzut și mai bine pe tabela de scor, nigerianul Chinedu Geoffrey reușind dubla după o acțiune bună inițiată de Camara în flancul stâng.

Camara a continuat să facă legea în flancul stâng, guinezul semnând pericol cu un șut la colțul lung. Scorul a luat proporții cu 20 de minute înainte de final, când o nouă greșeală a hunedorenilor a dus la golul 4, marcat de Gripshi cu o execuție splendidă.

Coșmarul a continuat pentru Corvinul, decăderea fiind una evidentă: Tomasov înscrie pentru 5-0 cu un șut care a trimis balonul sub bara transversală, după o nouă greșeală comisă în apărarea noastră.

Velisar a reușit să mai spele din rușinea hunedorenilor cu un eurogol înscris din flancul stâng, portarul Condric fiind surprins de execuția fundașului.

Introdus pentru finalul partidei, Astanov și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

S-a încheiat așadar cu scor favorabil pentru kazahi, 8-2 la general, în play-off-ul Conference League Astana urmând să întâlnească învingătoarea din dubla Brann (Norvegia) și St. Mirren (Scoția). În partida tur din Scoția, cele două au remizat, scor 1-1.