Un nou succes! CFR ajunge în play-off-ul Conference League fără să primească gol

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în manșa decisivă cu Maccabi Petah Tikva
CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în manșa decisivă cu Maccabi Petah TikvaProfimedia
CFR Cluj și-a asigurat prezența în play-off-ul Conference League, după ce trupa lui Dan Petrescu a învins-o cu același scor precum în meciul tur pe Maccabi Petah Tikva, scor 1-0. Kresic a adus victoria ardelenilor în partea secundă, ardelenii ajungând în play-off-ul european fără gol primit. Pentru un loc în grupele UECL, formația clujeană mai are de trecut un hop cu un adversar destul de accesibil: ciprioții de la Pafos.

CFR Cluj - Maccabi Petah Tikva 1-0 (tur: 1-0)

După un start destul de energic de partidă, primul șut pe spațiul porții a venit din partea mijlocașului grec Panagiotis Tachtsidis. Nu au fost însă probleme pentru goalkeeperul argentinian Marco Wolff.

La jumătatea primei reprize, Mario Camora a încercat și el poarta israeliană cu un șut de la distanță, însă nu a fost suficient pentru a-l învinge pe Wolff.

După o combinație cu Muhar, Korenica a finalizat din marginea careului, israelienii având ceva emoții la faza de atac a ardelenilor. La scurt timp, Bîrligea s-a prăbușit în careu și a cerut acordarea unei lovituri de la 11 metri, centralul Bognar lăsând pentru moment jocul să continue.

Din fază fixă, Muhar a reluat cu o lovitură de cap din centrarea lui Deac, însă balonul nu a atins ținta.

În finalul primei părți s-a contorizat și cea mai mare ocazie în dreptul ardelenilor. După ce portarul Wolff a respins în lateral șutul lui Muhar, balonul a ajuns la Korenica, însă atacantul kosovar a șutat în blocaj. Ajuns în poziție de finalizare, Bîrligea nu a putut găsi spațiul porții din interiorul careului.

Repriza secundă

În primul minut din actul secund, israelienii și-au trecut în cont o primă ocazie prin căpitanul Cohen, al cărui voleu a fost reținut de Sava.

Tabela avea să fie deblocată în minutul 50, în urma unei faze fixe din marginea careului. Deac a șutat puternic și l-a obligat pe Wolff să respingă balonul în față, acolo de unde stoperul Kresic a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

Korenica a fost apoi blocat de Cohen după o fază frumoasă creată de elevii lui Dan Petrescu. Atacantul kosovar nu a putut profita de o eroare de comunicare în apărarea israeliană provocată de o degajare a portarului Sava. Din poziție ideală, Korenica a fost refuzat de Wolff. La faza imediat următoare, Keita a încercat și el finalizarea, goalkeeperul argentinian răspunzând din nou pozitiv pentru Maccabi Petah Tikva.

Korenica a continuat să caute golul, însă fără succes și în minutul 70, când voleul din unghi expediat de extrema kosovară a trimis balonul aproape de poarta oaspeților.

În finalul partidei, Răzvan Sava a intervenit bine la un șut în forță expediat de Yehoshua.

S-a încheiat cu un nou succes pentru CFR, care e tot mai aproape de grupele Conference League. Adversarul din play-off se anunță a fi unul accesibil, ardelenii urmând să îi întâlnească pe ciprioții de la Pafos, care au trecut în prelungiri după dubla cu CSKA 1948 Sofia (Bulgaria).