Turul trei preliminar din Conference League. Corvinul Hunedoara - Astana, echipele probabile

Corvinul Hunedoara - Astana
Corvinul Hunedoara - AstanaProfimedia
Corvinul Hunedoara se pregătește să întâlnească echipa Astana în cadrul turului trei preliminar al Conference League. Meciul se va desfășura joi, începând cu ora 21:00, pe teren propriu, iar partida se poate urmări pe Flashscore!

Deși recent a fost eliminată din preliminariile Europa League de Rijeka, după un meci dificil în care croații au marcat unicul gol în minutul 12, Corvinul a arătat determinare și a avut numeroase ocazii de a egala, inclusiv un penalty ratat de Sergiu Buș în minutul 76.

Anterior, Corvinul a impresionat în primul tur preliminar din Europa League, eliminând echipa Paksi, ocupanta locului 2 din campionatul Ungariei din sezonul precedent.

Elevii lui Florin Maxim au câștigat surprinzător meciul tur din Ungaria cu un scor categoric de 4-0, deși returul a fost adjudecat de Paksi cu 2-0.

Florin Maxim: "Noi trebuie să fim destul de inteligenți și să punem în practică ce am lucrat la antrenamente"

Înainte de acest duel, Florin Maxim a oferit câteva declarații.

”Au o echipă bună (n.r. Astana), cu 12 internaționali în lot, chiar dacă nu trec printr-un moment bun în campionat (n.r. sunt pe locul 8), au venit la Sibiu să își vândă scump pielea. Noi trebuie să fim destul de inteligenți și să punem în practică ce am lucrat la antrenamente.

Sper să fim în formă bună, pozitivă și să facem un meci bun. Ne jucăm șansa, băieții au văzut că Astana poate fi învinsă. Vom încerca să marcăm și să atragem calificarea încă din meciul tur”, a declarat Florin Maxim, la conferința de presă.

Echipele probabile

Corvinul: Lefter - Neacșa, Lică, Manolache, Velisar - Roger, Hrezdac, Ubbink - Lupu, Buș, Pîrvulescu.

Astana: Condric - Kazukolovas, Marochkin, Amanovic - Bartolec, Ebong, Gripshi, Vorogovskiy - Tomasov, Geoffrey, Camara.