UEFA a eliminat o echipă din Conference League! Adversara ei din preliminarii a câștigat la masa verde

Dnipro-1 înaintea unui meci cu Șahtior Donețk
Dnipro-1 înaintea unui meci cu Șahtior DonețkProfimedia
Forul continental a anunțat după tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar din Conference League că o echipă a fost exclusă din competiție.

Este vorba despre ucrainenii de la Dnipro-1, care au dificultăți financiare.

Ei s-au retras din campionatului Ucrainei din cauză că echipa e aproape de faliment.

De altfel, pentru partida din acest tur preliminar, de joi seară, contra celor de la Akademia Pușcaș, Dniepro avea doar doi jucători apți.

În aceste  condiții, UEFA a decis că ucrainenii vor pierde ambele jocuri cu 0-3 la ”masa verde”.

Akademia Pușkaș a trecut automat în faza următoare a competiției, unde se va duela cu Ararat-Armenia sau Zimbru Chișinău.

Pe 19 iulie, Liga Profesionistă din Ucraina a anunțat oficial excluderea celor de la Dnipro-1 din prima divizie.

”Patronul a dispărut cu banii”

Un fost jucător al lui Dnipro-1, Serghei Panasenko, a vorbit despre situația de la club.

”Jucătorii erau minunați, echipa la fel și la un moment dat nu a mai existat clubul. Deși la finalul campionatului trecut, băieților li s-a promis că totul va fi plătit și vor putea juca în cupele europene. Finanțatorul a dispărut împreună cu banii lui. Acum nu mai există club, nici jucători”, a spus Panasenko, potrivit sport.ua, citată de Digisport.

Dnipro-1 nu este oficial continuatoarea clubului Dnipro, însă a preluat infrastructura fostului club din 2015.

În stagiunea 2022/2023, Dnipro-1 s-a clasat pe locul 2 în prima ligă din Ucraina și a prins preliminariile Champions League, de unde a fost eliminată de Panathinaikos.