Angel di Maria și-a stabilit meciul de retragere. Când își pot lua adio fanii de la Fideo

Angel di Maria lângă Lautaro Martinez la Copa America
Angel di Maria lângă Lautaro Martinez la Copa America Profimedia
Soția atacantului Angel di Maria, Jorgelina Cardoso, a sugerat, în pofida anunțului că soțul său s-a retras după ce a câştigat Copa America din Statele Unite, că acesta ar dori să-şi ia adio de la fani în meciul cu Chile din luna septembrie.

Într-un interviu la Radio La Red, Jorgelina a vorbit despre dorința atacantului argentinian de a juca 11 minute, număr care coincide cu cel de pe tricoul său, în partida cu Chile, prevăzută în septembrie în preliminariile CM 2026.

''Am auzit că el ar vrea să joace atunci meciul lui de despărțire. Nu ştiu exact dacă va fi aşa, dar, sincer, ideea este grozavă. O merită, oamenii care vor să-l vadă şi care nu au putut să călătorească la Copa America merită'', a spus Cardoso.

Di María, 36 de ani, a disputat al 145-le său meci în tricoul albiceleste în finala Copa America 2024, în care echipa condusă de Lionel Scaloni a învins Columbia cu 1-0 după prelungiri.

În noiembrie anul trecut, după o victorie contra Braziliei într-un meci din preliminariile CM 2026, Di María a anunțat că ultima sa prezență internațională va avea loc la Copa America 2024.

Fideo a marcat 31 de goluri pentru selecționata Argentinei, alături de care a câştigat Copa America în 2021 şi 2024, precum şi Cupa Mondială 2022, în Qatar.

El a evoluat la echipe precum Real Madrid, Manchester United, PSG, Juventus şi Benfica Lisabona.