Arbitrul care l-a iertat pe Messi de cartonașul galben pentru a nu rata finala. ”Dar te va costa...”

Lionel Messi
Lionel MessiProfimedia
În 2007, Brazilia și Argentina s-au întâlnit în finala Copa America, învingătoare fiind trupa Selecao, care s-a impus cu 3-0.

Un moment controversat a avut însă loc în partida din semifinalele competiției, atunci când Argentina a întâlnit Mexic, naționala Albiceleste învingând cu 3-0.

În partea secundă, fostul arbitru FIFA Carlos Chandia l-a privat de un cartonaș galben pe Lionel Messi, deși starul Argentinei a atins intenționat mingea cu mâna la mijlocul terenului.

Dacă ar fi fost avertizat, Messi nu ar fi putut juca în finala cu Brazilia, pierdută ulterior de argentinieni.

"Acesta ar trebui să fie un cartonaș galben, dar te va costa tricoul!"

Povestea a ieșit la iveală 17 ani mai târziu, după ce Argentina a cucerit trofeul Copa America 2024, după finala câștigată cu 1-0 în fața Columbiei, în prelungiri.

"De nicăieri, Messi ridică o minge și o atinge cu mâna la mijlocul terenului. Nu a existat nicio șansă de gol pentru echipa mexicană sau ceva de genul acesta.

Deci, i-am spus: "Acesta ar trebui să fie un cartonaș galben, dar te va costa tricoul!", și nu i-am arătat cartonașul galben.

Au mai rămas două minute și jumătate, iar scorul a fost 3-0. Arătarea unui cartonaș galben i-ar fi luat șansa de a juca în finala Copa America. Mi-a dat tricoul în vestiar după aceea. De fapt, a vrut să mi-l dea pe teren și i-am spus: "Nu, nu, nu, nu; du-l la vestiar." Și a venit la vestiar cu tricoul și mi l-a lăsat acolo", a povestit fostul arbitru Carlos Chandia, care a fost la centru la partida din 2007, pentru ESPN.