Argentina câștigă dramatic finala Copa America, cu un gol marcat de Lautaro Martinez în prelungiri

Argentina - Columbia 1-0
Argentina - Columbia 1-0AFP
Argentina câștigă Copa America, după ce Lautaro Martinez a înscris golul victoriei, minutul 112. Jucătorul a intrat în teren în minutul 96 al partidei, când Julian Alvarez a fost înlocuit.

Finala Copa America a fost un meci cu de toate. Inițial, partida dintre Argentina și Columbia a fost amânată, asta după ce fanii fără bilet s-au năpustit asupra porților stadionului pentru a încerca să intre.

Un alt moment dificil a fost când Messi s-a accidentat și a fost surprins plângând pe margine. Cu toate acestea, argentinienii câștigă a doua Copa America consecutivă!

Argentinianul Messi s-a accidentat și a fost surprins plângând

Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, a ieșit șchiopătând, aparent accidentat la gleznă, în a doua repriză a finalei Copa America, disputată duminică împotriva Columbiei, acesta fiind, probabil, ultimul pentru jucătorul în vârstă de 37 de ani.

Atacantul lui Inter Miami a căzut la pământ în minutul 64 și a părăsit terenul ovaționat de fanii prezenți pe "Hard Rock Stadium" din Florida.

Cel care a câștigat de opt ori "Balonul de Aur" a fost văzut apoi plângând pe margine.

Finala Copa America a fost amânată. Fanii fără bilet s-au năpustit asupra porților stadionului

Finala Copa America dintre Argentina și Columbia a început cu o oră mai târziu față de startul inițial, după ce mii de fani fără bilete s-au năpustit asupra pazei și au încercat să intre cu forța pe stadion, au declarat organizatorii.

Imaginile video care circulă pe rețelele de socializare arată cum agenții de securitate se luptă cu fanii, care aleargă pe holuri și încearcă să spargă porțile stadionului Hard Rock din Miami Gardens, Florida.

Poliția a reușit să închidă porțile și să inițieze un blocaj, ceea ce a făcut ca zeci de oameni să rămână blocați afară și să încerce să intre înainte de începerea meciului. Ambele echipe au fost scoase de pe teren în timp ce haosul se instala afară.

Un martor Reuters a văzut mai multe persoane care au fost date afară de pe stadion de către personalul de securitate, în timp ce unii jucători au declarat că familiile lor au fost prinse în haosul de afară și nu au putut intra în incintă.

CONMEBOL, organismul de conducere al fotbalului sud-american, a amânat de trei ori ora de start a meciului, de la 20:00 (03:00 ora României) la 20:30 (03:30), la 20:45 (03:45) și, în cele din urmă, la 21:20 (04:20), atunci când echipele au putut în sfârșit să se alinieze pentru imnurile naționale și să înceapă meciul.