Argentina începe cu dreptul la Copa America. Ce record a reușit Leo Messi

Argentina - Canada 2-0
Argentina - Canada 2-0Profimedia
Campioana în exercițiu la Copa America, Argentina, a învins Canada cu 2-0 în meciul de deschidere al turneului de la Atlanta, joi, cu golurile marcate în repriza a doua de atacanții Julian Alvarez și Lautaro Martinez, care au consfințit victoria în Grupa A.

Alvarez a deschis scorul în minutul 49, iar Martinez a asigurat victoria cu două minute înainte de final.

Lionel Messi a marcat al 35-lea său meci record în al șaptelea turneu Copa America, depășind recordul de 34 de apariții al portarului chilian Sergio Livingstone, stabilit între 1942 și 1953. Jucătorul de 36 de ani a debutat la Copa America la 20 de ani, în 2007, câștigând turneul din 2021. Messi a marcat 13 goluri și a oferit 17 pase de gol la Copa America.

"Știam că va fi un meci greu. Știam că Canada va fi o echipă dificilă. În prima repriză nu prea au lăsat spații neacoperite. A fost intens și puternic, iar în a doua repriză am reușit să progresăm și să jucăm mai bine" a declarat Messi, pentru Fox.

Canada a dat bătăi de cap Argentinei în prima repriză și aproape că a reușit să înscrie chiar înainte de pauză.

Cyle Larin a trimis o centrare în careu către Stephen Eustaquio, a cărui lovitură de cap a fost salvată de Emiliano Martinez. Șutul ulterior al lui Alphonso Davies a trecut peste bara transversală.

"Am mai fost în această situație la Cupa Mondială și știm că trebuie să ne revenim în al doilea meci", a declarat Eustaquio (Canada), pentru TSN.

Chile și Peru, celelalte echipe din Grupa A, joacă meciul de debut vineri, la Arlington, Texas. În următoarea etapă a grupei, marți, Argentina va înfrunta Chile, în timp ce Canada va juca împotriva Peru.