Argentina înfruntă Peru fără Messi în ultima partidă a campionilor mondiali din grupele Copa America

Argentinianul Lisandro Martinez, argentinianul Valentin Carboni și Alejandro Garnacho urcând în autocarul echipei Reuters
Argentina va fi lipsită de ”talismanul” Lionel Messi (37 de ani), sâmbătă, în ultimul meci din Grupa A, împotriva statului Peru, în Copa America.

Liderul Argentinei s-a accidentat la coapsă în victoria Argentinei cu Chile(1-0).

Deși nu a participat la antrenamentul de joi, rapoartele sugerau că Messi ar putea fi apt pentru meciul Argentinei din sferturile de finală de pe 4 iulie.

Totuși, staff-ul a decis să nu  riște: "Am avut, de asemenea, o problemă de suprasolicitare, așa că, pentru a evita întrebările pe această temă, nu-l vom folosi la următorul meci", a declarat vineri antrenorul secund Walter Samuel reporterilor prin intermediul unui translator.

Samuel l-a înlocuit pe antrenorul principal Lionel Scaloni la conferința de presă de vineri, întrucât Scaloni este suspendat pentru meciul cu Peru din cauza revenirii cu întârziere pe teren a Argentinei după pauză în cele două meciuri anterioare.

Având în vedere că Argentina și-a asigurat deja un loc în sferturile de finală și are șanse să ocupe primul loc în grupă, se iau măsuri de precauție pentru menajarea starului lui Inter Miami.

Rezultatele directe dintre Argentina și Peru
Rezultatele directe dintre Argentina și PeruFlashscore

Argentina ar putea pierde primul loc în favoarea Canadei doar dacă ar suferi o înfrângere în fața Peru și dacă Canada ar obține o victorie la scor cu Chile.

Se așteaptă ca Argentina să odihnească alți câțiva jucători cheie pentru meciul cu Peru, introducând eventual pe teren talentele Alejandro Garnacho(Manchester United) și Valentin Carboni(Inter Milano).

"Nu ne subestimăm adversarul", a spus Samuel. "Jucăm întotdeauna pentru a câștiga".

Peru, pe de altă parte, trebuie să obțină o victorie împotriva Argentinei și să spere ca echipa Canadei să piardă cu Chile pentru a-și menține șansele de calificare.

În campania de până acum, Peru a remizat 0-0 cu Chile și a pierdut cu 1-0 în fața Canadei, aceasta din urmă după ce Miguel Araujo a primit un cartonaș roșu.

În ciuda rezultatelor, selecționerul Pericei, Jorge Fossati, rămâne optimist.

"În prima repriză, am provocat Canada mai mult decât i-a provocat Argentina și mă refer la Argentina, actuala campioană mondială", a declarat el.