Argentina învinge Ecuadorul la penalty-uri și se califică în semifinalele Copa America

Argentina - Ecuador 1-1 (2-1)
Argentina - Ecuador 1-1 (2-1)Profimedia
Argentina a învins Ecuadorul cu 4-2 la penalty-uri și s-a calificat în semifinalele Copa America, după ce portarul Emi Martinez a apărat de două ori pentru campioana în exercițiu la loviturile de departajare, în urma unei remize (1-1) în timpul regulamentar.

Lisandro Martinez a reușit să deschidă scorul în minutul 35 al meciului, după o centrare a lui Alexis Mac Allister.

Căpitanul Ecuadorului, Enner Valencia, a irosit o ocazie de la 11 metri și șansa de a egala Argentina. Cu toate acestea, Kevin Rodriguez a înscris golul egalizator în prelungiri (90+2), iar meciul s-a hotărât la loviturile de departajare. Nu există prelungiri în meciurile eliminatorii din Copa America, cu excepția finalei.

La loviturile de departajare, Messi a tras direct bara transversală la primul șut al Argentinei, dar Martinez a apărat primele două lovituri de pedeapsă ale Ecuadorului, înainte ca Nicolas Otamendi să marcheze penalty-ul decisiv pentru calificarea în semifinale. Argentina va juca în continuare cu câștigătoare dintre Venezuela sau Canada.